Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2017, 00:01 Aktualizované dňa 28.06.2017 o 10:11

Slovenská Špina od Nvotovej zabodovala. V zahraničí získala prestížnu cenu

Špina dostala hlavnú cenu na portugalskom festivale FEST - New Directors New Films Festival.

Slovenská Špina od Nvotovej zabodovala. V zahraničí získala prestížnu cenu
Zdroj: Facebook/Špina

Film Špina od mladej režisérky Terezy Nvotovej je v slovenských kinách len päť dní, v zahraničí sa však už dočkal veľkého úspechu.

Nvotová so svojím dlhoočakávaným filmom získala hlavnú cenu na prestížnom portugalskom festivale FEST - New Directors New Films Festival. Informovali o tom na svojej facebookovej stránke.

O ocenení za najlepšiu snímku - fikciu (The Golden Lynx for Best Fiction Feature) informovali aj filmové stránky Cineuropa a Espinho.

Zdroj: Instagram

​O snímke zo slovenskej produkcie sa písalo vo viacerých médiách, ohlas vyvolala v zahraničí už vo februári, keď o nej informovalo Variety.

„Debut snímky Terezy Nvotovej, ako mimoriadne (extrémne) talentovanej filmárky, je citlivé spracovanie portrétov traumatizovaných protagonistov. Zobrazuje drámu o študentke, ktorá je znásilnená svojím učiteľom matematiky a znepokojujúce prostredie slovenskej psychiatrie a systém starostlivosti v nej,“ uvádzajú na Instagramovej fotografii, venovanej slovenskej tvorbe režisérky Nvotovej.

Film zožal úspech aj na International Film Festival Rotterdam - IFFR.


Hlavnú postavu Leny stvárňuje Dominika Morávková, v úlohe matky hrá Anna Šišková, Róbert Jakab sa predstavil v úlohe učiteľa matematiky, a Leninu najlepšiu kamarátku Rózu si zahrala Anna Rakovská.

Vo filme sa objavili aj deti z detských domovov a diagnostických ústavov. Režisérka hľadala autentické deti, ktoré sa nehanbia postaviť pred kameru a byť sami sebou. “Samotné nakrúcanie s nimi bol obojstranne silný zážitok,“ vyjadrila sa Nvotová.

Počas otváracieho víkendu v slovenských kinách si film Špinu pozrelo 6 842 divákov, snímka zarobila na tržbách 35 451 eur. Spolu s predpremiérami zatiaľ Špinu videlo 7 260 divákov.
Snímka Terezy Nvotovej bola štvrtou najnavštevovanejšou snímkou uplynulého víkendu. Najviac divákov prišlo do kín na Transformers - Posledný rytier (21 136), Autá 3 (11 608) a komédiu Divoká babská jazda (8 723).
Ticketportal.sk