Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2017, 00:01

Židovský šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj

Výstava Dávid Unreich – šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj, je v Múzeu židovskej kultúry (MŽK) v Bratislave. Jeho jedna miestnosť sa premenila na športovú svätyňu v podobe ringu z obdobia 30. rokov 20. storočia.

Židovský šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj
Zdroj: TASR - Andrej Galica

"Chceme vracať na Slovensko ľudí židovského pôvodu, o ktorých sa takmer nič nevie a boli úspešní vo svete. Vzdávame hold Dávidovi Unreichovi, aby sme pripomenuli, že máme byť na čo hrdí," na otvorení výstavy povedal riaditeľ MŽK Pavol Mešťan.

Medzi nimi boli bývalí úspešní reprezentanti - zápasník Jozef Lohyňa a futbalista Dušan Titel, ktorí odhalili maketu zápasníka Unreicha. Expozícia obsahuje dobové plagáty, fotografie, články z československej, maďarskej, nemeckej, americkej a židovskej tlače. Tiež neplatný pas zápasníka.

Koná sa pri príležitosti 110. výročia narodenia a 60. výročia úmrtia veľmi úspešného športovca s unikátnym životným príbehom Dávida Unreicha (1907-1957).

"Moderný vizuál výstavy je originálny pre túto príležitosť. Panely okolo ringu sú označené rokmi s míľnikmi v zápasníkovom živote. Cenné dokumenty sú v knihe výstrižkov, ktoré zbieral jeho brat Ľudovít Unreich. Tie nám poskytla dcéra Rachel Weis z New Yorku. Sľúbila, že sa na výstavu príde pozrieť," povedal pre TASR jej kurátor Michal Vaněk.

Autor výstavy Martin Mozer zostavil katalóg so životopisom úspešného rodáka, ktorého športovým klubom bol ŠK Makabea Bratislava.

Muž, ktorý vyzval Hitlera na súboj

Víťaznú éru začal Unreich v roku 1929, keď sa v Bratislave konali majstrovstvá župy v gréckorímskom zápasení a zvíťazil v najťažšej hmotnostnej kategórii. Získal titul majstra Slovenska, bol niekoľkonásobným amatérskym majstrom Československa.

Zdroj: TASR - Andrej Galica

V roku 1935 triumfoval na Makabiáde v Tel Avive. Stal sa profesionálnym zápasníkom a bojoval pod hebrejským menom Ben Šalom. Získal titul majstra sveta v Bukurešti a majstra Európy v Rige.

Koncom roka 1938 s členmi klubu Makabea Unreich sformoval židovskú sebaobranu v reakcii na antisemitské útoky a bránil utláčanú židovskú komunitu v Bratislave. V Európe nenašiel premožiteľa, tak odišiel zápasiť do USA.

Po vzniku Slovenského štátu sa už domov nesmel vrátiť, pretože ho považovali za nepriateľskú osobu. Unreich sa preto zapojil do novinovej kampane proti nacistickému Nemecku a spoza "veľkej mláky" vyzval na súboj diktátora Adolfa Hitlera.

Zdroj: TASR - Andrej Galica

Texty z tlače potvrdzujú, že v USA dosiahol rekord – sto súbojov bez prehry. V New Yorku a okolí sa stal váženou osobnosťou a mal povesť férového športovca. Jeho rodičov v roku 1944 v jednom z posledných transportov deportovali do Auschwitzu.

S nimi zavraždili v nacistickom vyhladzovacom tábore aj jeho sestru s dvoma malými deťmi. Kamene, ktoré v auguste 2016 osadili pred domom na Kapucínskej ulici, kde Dávid Unreich v Bratislave býval, pripomínajú pamiatku obetí holokaustu. Výstava potrvá do 31. januára 2018.