Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2017, 00:01

Takto vyzerá úspech. Slovenskému filmu na Cannes robia reklamu svetoznáme média

Nedeľný večer festivalu v Cannes skončil udelením posledných cien. Slovensko-maďarsko-český film OUT súťažil v paralelnej sekcii Un certain regard (Istý pohľad)

Takto vyzerá úspech. Slovenskému filmu na Cannes robia reklamu svetoznáme média
Zdroj: Twitter, Cannes

Film síce nezískal žiadne ocenenie, ale pre slovenskú kinematografiu má jeho účasť v oficiálnom výbere historicky mimoriadny význam. Nikdy doteraz, ani v časoch bývalého Československa, nebol slovenský filmár vybraný do tohto výberu. Daný výber tvoria: hlavná súťaž, un certain regard, súťaž krátkych filmov, tzv. special screenings mimo súťaž, čo je približne 50-55 filmov.

Slovenská tvorba zožala neutíchajúci potlesk na Cannes

Film mal svetovú premiéru v 1200-miestnej kinosále Debussy, ktorá bola úplne zaplnená. Počas filmu ľudia spontánne reagovali na niektoré scény, po filme znel potlesk počas celých titulkov. Film mal okamžite recenzie v troch rešpektovaných periodikách - Variety, Screen International a Hollywood Reporter.

Ani jedna nebola negatívna, naopak všetci ocenili talent mladého slovenského režiséra, atmosféru a vizualitu filmu prirovnali k tvorbe známych režisérov Akiho Kaurismäkiho a Benta Hamera a predpovedajú mu väčší divácky ohlas pri ďalších festivaloch a arthousových kinách, menej už v normálnej kinodistribúcii.

Exkluzívny rozhovor sa podaril aj Petrovi Nágelovi, umeleckému riaditeľovi Art Film Festu. Slovák, ktorý nás reprezentoval na prestížnom svetovom festivale, Gyorgy Kristof, prezradil pre HN, že „bol až zaskočený záujmom o množstvo rozhovorov“ s ním.

Svoju premiéru v Cannes pokladá za veľkú výhodu a nádej, že sa mu ľahšie podarí realizovať svoje ďalšie pripravované projekty. Priamo v Cannes ho už kontaktovali niektorí zahraniční záujemcovia v súvislosti s jeho ďalšími filmami. Film bude mať onedlho prvé slovenské uvedenie v rámci medzinárodnej súťaži hraných filmov 25. Art Film Festu (16.-24. jún).

Z Cannes exkluzívne Peter Nágel, umelecký riaditeľ Art Film Festu.