18.05.2017, 10:18

Nečakane zomrel Chris Cornell, hlas Soundgarden a Audioslave

Príčina úmrtia speváka s nebývalým hlasovým rozsahom, ktorý sa preslávil ako jeden z priekopníkov štýlu grunge, nie je známa.

Nečakane zomrel Chris Cornell, hlas Soundgarden a Audioslave
Zdroj: Chris Cornell

Vo veku 52 rokov zomrel americký rockový spevák Chris Cornell, vokalista skupín Soundgarden a Audioslave. Oznámil to dnes jeho mediálny manažér Brian Bumber, podľa ktorého bola stredajšia Cornellova smrť "náhla a nečakaná". 

Cornell pochádzal zo Seattlu, kde sa na prelome 80. a 90. rokov sformovalo množstvo kapiel vyznávajúcich charakteristický drsný gitarový zvuk s jednoduchými melódiami známy ako grunge.

Vedľa skupín Nirvana a Pearl Jam boli jeho najznámejšími predstaviteľmi Soundgarden, ktorú Cornell založil v roku 1984 a s ktorou vydal celkom šesť albumov. Kapela sa rozpadla v roku 1997, ale opäť sa dala dokopy pred siedmimi rokmi. Za skladby Spoonman a Black Hole Sun získala dve ceny Grammy.

V čase ich nečinnosti Cornell spieval so skupinou Audioslave, ktorú založil s bývalými členmi kapely Rage Against the Machine. Skupina vydala tri oceňované albumy.

Spevák, ktorého rozsah takmer štyroch oktáv a charakteristická farba hlasu ho pravidelne radili na popredné miesta odborných rebríčkov rockových vokalistov, mal tiež niekoľko sólových projektov.

Súčasťou rannej časti jeho hudobnej dráhy bola podľa médií častá a intenzívna konzumácia alkoholu a iných návykových látok, s ktorou však po návrate skupiny Soundgarden prestal. So svojou druhou manželkou, americkou publicistkou Vicky Karayiannisovou, mal dvanásťročnú dcéru Toni a jedenásťročného syna Christophera Nicolasa. Rodina bola podľa Bumberyho správou o jeho smrti šokovaná.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.