Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2017, 13:30

Kultový Blade Runner hlási návrat. Nový trailer sľubuje intenzívny zážitok

Futuristická dystopia v podaní Blade Runner 2049 priamo nadväzuje na prvý diel a okrem iného láka na hviezdne obsadenie.

Kultový Blade Runner hlási návrat. Nový trailer sľubuje intenzívny zážitok
Zdroj: youtube

Druhý diel sci-fi filmu Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta si pod svoje krídla vzal Denis Villeneuve, režisér oscarového Prvého kontaktu z minulého roka. 

Dôstojník los angelskej polície a Blade Runner K (Ryan Gosling) má za úlohu nájsť živú legendu, ktorá pred rokmi zmizla nevedno kam. Rick Deckard (Harrison Ford) má ale k svojmu svojmu dobrovoľnému vyhosteniu pádny dôvod. Dej snímky Blade Runner 2049 sa odohráva tridsať rokov po udalostiach prvého filmu.

Prečo Blade Runner K Deckarda hľadá z traileru zrejmé nie je, ale je viac ako pravdepodobné, že Rick má zohrať kľúčovú úlohu v dystopickej verzii amerického Los Angeles, kde sa snímka odohráva. Za dejom stoja dva scenáristi - Hampton Fancher, ktorý je autorom scenára k pôvodnému Blade Runner, a Michael Green, ktorý sa podpísal pod komiksovým hitom lLgan a pre Amazon pripravil seriál Americkí bohovia na motívy knihy Neila Gaimana.

Tridsať rokov vývoja umelých efektov je na filme naozaj poznať a metropola tak bude vizuálne úchvatná. Do perfektného zasadenia tvorcovia pridali okrem Ryana Gosling (La La Land, Lovci mafie) a Harrisona Forda (Indiana Jones, Blade Runner) aj Jareda Leta (Suicide Squad, Klub bitkárov), Robin Wrightovú (House of Cards) alebo Davea Bautistu (Strážcovia Galaxie, Spectre)

Prvé kasové zisky filmu Blade Runner boli slabé, ale postupom času sa zo snímky stalo jedno z kultových diel sci-fi klasiky. Medzinárodná skupina vedcov ho v roku 2004 zvolila za najlepšie sci-fi všetkých čias. Za ním sa umiestnila snímka 2001: Vesmírna odysea Stanleyho Kubricka.

O bronzovú priečku sa podelili Hviezdne vojny a Impérium vracia úder. "Blade Runner je najlepší film, aký kedy vznikol. Veľmi predstihol svoju dobu," uviedol londýnsky biológ Stephen Minger, ktorý patril do odborného tímu, ktorý vo finále rozhodol o víťazovi.