Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2017, 12:41

Slovenský film Učiteľka zožal zvláštne uznanie a pochvalu na zahraničnom filmovom festivale

Slovensko-český film Učiteľka, nedávno ocenený Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou výročnou cenou Slnko v sieti ako Najlepší film 2016, stále pokračuje na svojej ceste za divákmi v rôznych častiach sveta.

Slovenský film Učiteľka zožal zvláštne uznanie a pochvalu na zahraničnom filmovom festivale
Zdroj: PubRes

Aktuálnym úspechom filmu režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského v hlavnej úlohe so Zuzanou Mauréry je Zvláštne uznanie poroty SIGNIS Jury, ktoré film získal na 41. Medzinárodnom filmovom festivale v Honkongu (HKIFF), uviedla Ľubica Orechovská zo spoločnosti PubRes. Členovia poroty k jeho udeleniu v rámci slávnostného večera 23. apríla 2017 uviedli:

„Za portrét učiteľky, ktorá zneužíva svojich žiakov a rodičov. Realistický pohľad na našu spoločnosť v tomto filme nás núti uvažovať o spôsoboch, ako čeliť konfliktom a nespravodlivosti v rôznych politických systémoch tak, aby sme svoje životy žili dôstojne.“

Festival v Hongkongu má päť súťažných sekcií, ktoré hodnotí samostatná medzinárodná porota hlavnej súťaži „Young Cinema Competition Jury“ tento rok predsedala poľská režisérka Agnieszka Holland. Učiteľka bola uvedená v sekcii „Auteurs“ spolu s ďalšími desiatimi snímkami.

Zdroj: PubRes

Ocenenia:

  • KVIFF / Krištáľový glóbus za najlepší ženský herecký výkon pre Zuzanu Mauréry
  • MFF Gijón / Cena Gila Parronda pre Juraja Fábryho, architekta filmu
  • MFF Gijón / ocenenie Michala Novinského, hudobného skladateľa
  • Slnko v sieti – výročná cena Slovenskej filmovej a televíznej akadémie v kategóriách: Najlepší film – producenti Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Zima, Jan Prušinovský Najlepší scenár – Petr Jarchovský Najlepšia hudba – Michal Novinski Najlepšia herečka v hlavnej úlohe – Zuzana Mauréry Cena divákov
  • Hong Kong IFF / zvláštne uznanie poroty SIGNUS Jury

Učiteľka sa dostáva do kín v krajinách rôznych kútov sveta

Len pred pár dňami sa napríklad predstavila divákom v Španielsku a na Taiwane, o niekoľko týždňov ju čaká premiéra v širšej distribúcii v Taliansku, kde sa práve dokončuje jej lokálne jazykové znenie.

UČITEĽKA vznikla v koprodukcii RTVS, PubRes, Offside Men a Českej televízie, s podporou Ministerstva kultúry SR, Audiovizuálneho fondu a Státního fondu kinematografie. Do slovenských kín film uviedla distribučná spoločnosť Forum Film 21. júla 2016.

Ticketportal.sk