Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2017, 09:53

Pulitzerove ceny sú rozdané: Vyhral návrat k rasovým koreňom aj téma Trumpovského veku

Pred niekoľkými dňami prebehlo slávnostné udeľovanie prestížnych amerických novinárskych a umeleckých cien, pri ktorých boli ocenené diela už úspešných autorov.

Pulitzerove ceny sú rozdané: Vyhral návrat k rasovým koreňom aj téma Trumpovského veku
Zdroj: Flickr, The Pulitzer Prizes

Ako kniha, tak aj dráma, prinášajú hlboké ľudské príbehy, ktoré majú tendenciu a záujem rezonovať. Básnická cena je tento rok o objavovaní málo známe kapitoly z histórie vlastnej rasy, píšu Lidovky.cz.

  • Pulitzerova cena za fikciu

Colson Whitehead - The Underground Railroad (Podzemné železnice)

Cora je otrokyňou na plantážach v americkej Georgii. Stretne sa s Césarom, ďalším otrokom, ktorý jej povie o podzemnej vlakovej dráhe, ktorá vlastne ani nie je dráhou. Hovorilo sa tak sústave ciest a prostriedkov, ktorými otroci utekali z juhu na sever. Rozhodnú sa, že spolu utečú, ale nič nejde podľa plánu a Cora pri úteku zabije bieleho chlapca, ktorý sa ju snaží chytiť. Teraz ide o všetko a Cora s Césarom sa nemôžu zastaviť.

Whitehad mieša historické reálie otrockého juhu a magické, fikčné prvky v podobe miest, ktoré Cora na svojej púti navštívi. Kniha The Underground Railroad je o ceste na slobodu, ktorá prichádza s poznaním. Sú to moderné Gulliverove cesty.

Colson Whitehead - The Underground Railroad
Zdroj: Lidovky.cz/Pulitzer foundation

  • Pulitzerova cena za drámu (divadlo)

Lynn Nottage - Pot (Pot)

Dielo kritikou označené ako prvý prelomový divadelný kúsok "Trumpovského" veku. Dráma sa odohráva v oregonskom bare a sleduje retrospektívne osudy šiestich ľudí, ktorí spolu v bare pijú. Veľkým témou hry je aj neistota práce a imigrácie za prezidenta Donalda Trumpa. Ide už o druhú Pulitzerovu cenu pre Lynn Nottage. Prvú dostala v roku 2009 za drámu Ruined.

Lynn Nottage - Pot (Pot)
Zdroj: Lidovky.cz/Pulitzer foundation

  • Pulitzerova cena za poéziu

Tyehimba Jess - Olio

Básnická zbierka na motívy tradičného černošského blues a gospelových popevkov. Z časti fakty, z časti fikcia: Jessovo Olio mapuje neznámu tvár amerických Afroameričanov od konca americkej občianskej vojny do začiatku prvej svetovej vojny.

Tyehimba Jess - Olio
Zdroj: Lidovky.cz/Pulitzer foundation

Pulitzerova cena je prestížne novinárske a umelecké ocenenie, ktoré sa udeľuje každoročne už od roku 1917. Laureát dostane 10 tisíc dolárov. Za cenou stojí americký novinár maďarského pôvodu Josepf Pulitzer, ktorý ju v roku 1917 založil.