19.04.2017, 00:01

Boh mi to dal, a tak som si to vzala, hovorí nová najstaršia žena sveta

Žena z Jamajky, ktorá sa narodila pred 117 rokmi a ktorá veľkú časť svojho života kosila cukrovú trstinu na plantáži, sa stala najstarším človekom na svete po úmrtí Talianky Emmy Moranová minulú sobotu, takisto vo veku 117 rokov.

Boh mi to dal, a tak som si to vzala, hovorí nová najstaršia žena sveta
Zdroj: idnes/AP

Violet Brownovej už zablahoželal jamajský premiér Andrew Holness. "Boh mi to dal, a tak som si to vzala - dlhý život," povedala agentúre AP vo svojom domove sama Brownová, ktorá svoje 117. narodeniny oslávila minulý mesiac, píše idnes.cz. Celý život chodila pravidelne do kostola a vyhýbala sa bravčovému a kuraciemu mäsu. Sama sa čuduje, že žije tak dlho, ale je za to vďačná.

Brownová má dve ošetrovateľky a väčšinu dňa trávi vo svojom dome, ktorý zdieľa so svojím 97-ročným synom. Sama sa vie posadiť a prejsť krátku vzdialenosť. Síce nepočuje dobre, ale odpovedá jasne. Tajomstvo dlhovekosti tkvie v tvrdej práci, uviedla. "Bola som pestovateľka cukrovej trstiny. Všetku prácu som musela zastať sama. Pracovala som s mužom tamto za kopcom," povedala. Verí tiež, že jej k dlhému životu dopomohla viera: "Trávila som všetok čas v kostole, od detstva až doteraz. Rada som tam spievala."

Zápis do Guinnessovej knihy rekordov

Brownová je teraz považovaná za najstaršieho človeka sveta vďaka zachovaným a dôveryhodným dokumentom o dátume narodenia, ako uvádza riaditeľ Robert Young z dobrovoľníckej databázy Gerontology Research Group, zbierajúcou sa údajmi o storočných. Jamajčanka Violet Brownová sa podľa týchto záznamov narodila 10. marca 1900.

Zdroj: idnes/AP

Jej nové postavenie doteraz nezaznamenala Guinnessova kniha svetových rekordov, považovaná v podobných prípadoch za oficiálneho arbitra. Sám Young uviedol, že sa s Brownovou stretol a že skúmal jej rodný list. Ten vydali britské úrady, ktoré v čase jej narodenia na Jamajke vládli. "Je najstaršia, máme to dostatočne zdokumentované," povedal Young.

Guinnessova kniha rekordov prostredníctvom svojej hovorkyne oznámila, že danú otázku skúma. "Môže to byť celkom zložitý a občas aj pomalý proces, ale kým dôkladné skúmanie nedokončíme, nepotvrdíme nového držiteľa titulu najstaršieho človeka na svete," povedala Elizabeth Montoyová.

Najstaršia Európanka má 115 rokov

V rebríčku najstarších obyvateľov planéty nasledujú po Brownovej dve Japonky, narodené v auguste 1900 a v máji 1901, a 115-ročná Španielka Ana Velaová, ktorá je teraz najstaršou Európankou. Podľa denníka El País sa jej 89-ročná dcéra Ana nedávno musela vzdať kvôli vlastnému zdraviu takmer každodenných návštev matky, ale 65-ročný vnuk Antonio babičku pravidelne navštevuje.

Zdroj: idnes/AP

"Čakal som, že sa raz stane najstarším človekom v Španielsku, ale nikdy som si nepredstavoval, že bude najstaršia v Európe," zveril sa. Dcéra Ana vlani povedala denníku, že matkina mimoriadna dlhovekosť nie je dielom žiadneho tajného receptu: "Rada si dala pohárik polosladkého vína k jedlu, ale nikdy veľmi nepila. Jedla všetko: mäso, ryby, zeleninu. Jej strava bola úplne normálna domáca kuchyňa."

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.