Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2017, 19:09

Dráma pred Eurovíziou: Ukrajinská spravodajská služba zakázala vstup na Ukrajinu ruskej reprezentantke

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou vo výraznej miere ovplyvňuje aj organizáciu tohtoročnej Eurovízie, ktorá sa uskutoční na začiatku mája v Kyjeve.

Dráma pred Eurovíziou: Ukrajinská spravodajská služba zakázala vstup na Ukrajinu ruskej reprezentantke
Zdroj: TASR/AP

Ukrajinská spravodajská služba (SBU) dnes zakázala vstup na územie Ukrajiny ruskej speváčke Júlii Samoilovej. Dôvodom je, že v roku 2015 vstúpila na územie Ruskom okupovaného krymského polostrova za účelom koncertovania.

Podľa SBU tým porušila platné ukrajinské zákony. Speváčka, ktorá je od narodenia pripútaná na invalidný vozík, mala v Kyjeve vystúpiť s piesňou Flame Is Burning. Do povedomia sa v Rusku dostala v roku 2015 ako finalistka ruskej verzie formátu X factor.

V súťaži skončila druhá, vyhrala však špeciálnu cenu Ally Pugačevovej. V roku 2014 bola zas súčasťou otváracieho ceremoniálu zimných paralympijských hier v Soči.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí zákaz odsúdilo ako neľudské a cynické. Poslanec štátnej Dumy Franc Klincevič vyhlásil, že ak sa organizátori Eurovízie proti zákazu nepostavia, Rusko sa už ďalších vydaní Eurovízie nezúčastní.

Hovorca Kremľa zas potvrdil, že Rusko stojí za svojím reprezentantom a nevymení ho. Účasť Ruska na tohtoročnej Eurovízii bola dlho zahalená rúškom tajomstva. Do poslednej chvíle sa očakávalo, že sa kvôli trvajúcemu napätiu medzi oboma krajinami tohtoročného vydania nezúčastní.

Rozhodnutie vyslať Samoilovú padlo v poslednej chvíli a bolo od začiatku vnímané kontroverzne. Hlavným dôvodom bol jej verejne známy názor, že Krym by mal byť súčasťou Ruskej federácie.

Do dnešného dňa zakázala SBU vstup na Ukrajinu viac ako 140 ruským umelcom. Samotná Samoilová nebude Ukrajinu môcť navštíviť 3 roky. K incidentu sa už prostredníctvom Facebooku vyjadril aj Európsky zväz vysielateľov (EBU), ktorý Eurovíziu zastrešuje.

Podľa EBU je zákaz v rozpore s hodnotami súťaže a to najmä s ideálmi inklúzie. EBU však vyzval aj na rešpektovanie platnej legislatívy v hosťujúcej krajine. Nad účasťou Ruska preto naďalej visí otáznik. Eurovízia sa s diskvalifikáciou piesní na základe ich politizácie musela vyrovnať už v minulosti.

V roku 2009 bolo zo súťaže diskvalifikované Gruzínsko po tom, ako jeho reprezentanti odmietli zmeniť kontroverznú frázu v texte ich súťažnej piesne. Stalo sa tak na naliehanie Ruska, ktoré tvrdilo, že fráza We Don’t Wanna Put In je otvorenou urážkou Vladimíra Putina. Slovensko sa na Eurovízii opäť nezúčastní.

RTVS svoju neúčasť odvovodňuje nedostatočnými finančnými prostriedkami.

Ticketportal.sk