Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2017, 12:30

Rusko posiela do Eurovízie speváčku na vozíku. Ukrajinská tajná služba ju preverí

Rusko bude na najbližšej pesničkovej súťaži o Veľkú cenu Eurovízie zastupovať mladá žena, ktorá je kvôli dedičnej chorobe na invalidnom vozíku.

Rusko posiela do Eurovízie speváčku na vozíku. Ukrajinská tajná služba ju preverí
Zdroj: Youtube

Nomináciou Julije Samojlovovej sa končia dohady o tom, že Rusko bude bojkotovať túto spevácku súťaž, pretože jej najbližší ročník sa bude v máji konať na Ukrajine.

Ukrajinu a Rusko desaťročia spájali priateľské vzťahy. Situácia sa však zmenila na otvorené nepriateľstvo a ozbrojený konflikt po tom, ako nová vláda v Kyjeve zmenila politický kurz z proruského na prozápadný a Rusko na základe sporného referenda anektovalo Krymský polostrov a podporuje aj proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Na bojkot Eurovízie na Ukrajine vyzvalo pred časom viacero ruských poslancov i hviezd tamojšej popovej scény. Ruská televízia Prvý kanál však v pondelok informovala, že Rusko bude v máji v Kyjeve zastupovať 27-ročná Julija Samojlovová, ktorá bude na Eurosongu súťažiť s piesňou Flame is Burning.

Ukrajinská tajná služba SBU následne oznámila, že Samojlovovú preverí. Na základe tejto previerky rozhodne, či speváčke povolí vstup na územie Ukrajiny. 

Ukrajinský minister vnútra Anton Heraščenko pripustil, že Samojlovovú môžu na Ukrajinu aj nepustiť, ak by robila "politické vyhlásenia".

Dodal však, že ak Samojlovová "verejne nevystupovala v prospech anexie Krymského polostrova a agresie voči Ukrajine", nevidí žiadny problém, ktorý by bránil jej účasti na súťaži o Veľkú cenu Eurovízie. Dodal, že Ukrajina sa bude len tešiť vystúpeniu predstaviteľa Ruska.

Podľa Ruska nejde o provokáciu

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok medzičasom v Moskve potvrdil, že Samojlovová na okupovaný Krym zavítala. Na otázku novinárov, či jej nominácia v takom prípade nie je provokáciou, Peskov odpovedal, že "na Kryme boli prakticky všetci. Niet človeka, ktorý by tam nebol býval".

Dodal, že nejde o žiadnu provokáciu, ale rozhodnutie televízneho Prvého kanála, ktorý si Samojlovovú vybral za reprezentantku na medzinárodnej pesničkovej súťaži. Peskov v tejto súvislosti vyzval "vyhnúť sa akejkoľvek politizácii Eurovízie". Dodal, že umelci "idú na Eurovíziu spievať, nie vystupovať s politickými vyhláseniami".

Agentúra RIA Novosti napísala, že Julija je na vozíčku od detstva. Trpí spinálnou amyotrofiou - Werdnig-Hoffmannovou chorobou. Prvé hodiny spevu absolvovala s matkou, neskôr mala aj učiteľov, ale vzdelávala sa najmä sama.

Vyhrala niekoľko regionálnych i celoštátnych speváckych súťaží. Bola aj finalistkou ruskej verzie súťaže X Factor, kde skončila na druhom mieste a získala osobitnú cenu ruskej speváckej divy Ally Pugačovovej. Spievala aj na otváracom ceremoniáli paraolympijských hier v roku 2014 v Soči.

Ticketportal.sk