Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2017, 15:39

Desiatka finalistov Anasoft litera 2017: Dostali sa do nej knihy, ktoré naozaj prekvapili

V stredu 8. marca 2017 v priamom prenose Rádia Devín vyhlásili 10-tich finalistov 12. ročníka literárnej ceny Anasoft litera.

Desiatka finalistov Anasoft litera 2017: Dostali sa do nej knihy, ktoré naozaj prekvapili
Zdroj: ars_litera

Porota vyberala z historicky najvyššieho počtu automaticky nominovaných titulov. Odborná porota vyberala spomedzi 227 hodnotených kníh, informovala Simona Fochlerová, PR manažér Anasoft litera.

Ide o najvyšší počet slovenských prozaických titulov, ktoré doteraz porota ceny Anasoft litera vôbec hodnotila.

Porota vybrala desať titulov

Do finále nakoniec porota v zložení Veroniky Rácovej, Ivany Hostovej, Jána Gavuru, Michala Habaja a Pavla Matejoviča vybrala týchto desať titulov v abecednom poradí:

Bindzár, Juraj: Mlčky a krátko, Orman, 2016 Cigánová, Zuzana: Aksál, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2016 Gibová, Ivana: Barbora, boch & katarzia, Marenčin PT, 2016 Fulmeková, Denisa: Konvália, Vydavateľstvo SLOVART, 2016 Havran, Michal: Analfabet, Marenčin PT, 2016 Juhás, Jakub: Novoročný výstup na Jaseninu, RUBATO, 2016 Karika, Jozef: Trhlina, Ikar, 2016 Lavrík, Silvester: Nedeľné šachy s Tisom, Vydavateľstvo Dixit, 2016 Staviarsky, Víťo: Rinaldova cesta, Víťo Staviarsky, 2015 Štefánik, Ondrej: Som Paula, Vydavateľstvo TATRAN, 2016.

Zdroj: ars_litera

„Napriek vysokému počtu hodnotených kníh nebol výber finálovej desiatky vôbec jednoduchý. Pri rozhodovaní zavážila viac kvalita samotného textu ako meno autora/autorky. Ukázalo sa tiež, že dobre napísaná žánrová literatúra môže byť presvedčivejšia ako menej zvládnutý pokus o umelecký text, i keď s vyššími ambíciami. Vydanie niektorých titulov pôsobilo unáhlene a potrebovali by precíznejšiu autorskú a redakčnú prácu,“ vyjadrila sa k svojmu tohtoročnému výberu porota Anasoft litera 2017.

Spomedzi finalistov Anasoft litera je v tomto roku polovica autorov nominovaných prvýkrát, druhú polovicu tvoria niekoľkonásobní finalisti predchádzajúcich ročníkov a dokonca aj jeden víťaz ceny. Najbližšie nás čaká predstavenie finalistov Anasoft litera a desiatky kníh na Anasoft litera feste (19. – 25. apríla 2017).

O cene:

Anasoft litera je najlepšie ohodnotená a najprestížnejšia slovenská literárna cena za pôvodnú prózu vydanú v uplynulom roku, ktorá kladie dôraz nielen na finančnú odmenu pre autora najlepšej knihy (10 000 eur), ale predovšetkým na propagáciu desiatich finálových kníh, ktoré porota vyhlasuje začiatkom apríla.

Výsadou Anasoft litery je predovšetkým automatická nominácia všetkých slovenských prozaických titulov a každoročná zmena poroty. Ocenenie vzniklo v roku 2006 a doteraz ho získal Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús, Monika Kompaníková, Balla, Víťo Staviarsky, dvakrát Pavel Vilikovský, Veronika Šikulová a naposledy Peter Macsovszky.

Vďaka čitateľskému hlasovaniu sme mali možnosť vyhlásiť aj ďalších autorov, ktorí získali Cenu čitateľov: Jaroslavu Blažkovú, Dušana Dušeka, Viliama Klimáčka, Pavla Rankova, Veroniku Šikulovú, Pavla Vilikovského, opäť Veroniku Šikulovú, Luciu Piussi, Tomáša Vargu, Petra Balka a opäť Dušana Dušeka.

Literárna cena je štandardná literárna cena, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o pôvodnej literatúre, motivovať spisovateľov, informovať čitateľov a podporiť vydavateľov, kníhkupcov a knihovníkov. Vyhlásenie víťaza Anasoft litera 2017 bude začiatkom septembra

Ticketportal.sk