Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2017, 16:39

"Chcela som ukázať zmenu, ktorú priniesli utečenci." Český Alláh bude mať na Slovensku premiéru

Slovenská filmárka, ktorej snímky patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty, skúmala dosah utečeneckej krízy na spoločnosť.

Slovenská režisérka Zuzana Piussi predstavila dnes v Bratislave kinoverziu svojho celovečerného dokumentu Český Alláh. Na snímke, ktorá skúma dosahy utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku, pracovala dva roky. Televízna verzia bola v novembri 2016 uvedená v Českej televízii a vo vybraných kinách.

"Prišli utečenci a strašne veľa sa začalo meniť"

"Chcela som ukázať zmenu, čím spoločnosť začala žiť. Do Európy prišli utečenci a strašne veľa sa začalo meniť, ľudia sa začali angažovať, chcela som to zachytiť," komentovala voľbu témy režisérka žijúca v Českej republike, ktorá vo filme zaznamenala ako sa so "zmenou" vyrovnáva polarizovaná spoločnosť. "Sama som si pre seba zisťovala, ako to je a čo to vlastne znamená," priznala filmárka, ktorej snímky patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty.

V najnovšom počine Piussi zachytila nielen vítanie či odmietanie príchodu utečencov u našich západných susedov, prácu dobrovoľníkov, aktivistov, ale aj antiislamské hnutie v ČR a silný príbeh vzťahu Evy a Issaka, ktorého mal pobodať v Prahe extrémista. Polícia nakoniec jeho prípad odložila s tým, že Issak si mohol zranenie spôsobiť sám.

"Nevedela som, ako to dopadne, či sa rozídu, či budú spolu žiť so štyrmi deťmi, ale nakoniec to naozaj začalo medzi nimi iskriť aj vďaka islamu," poznamenala k tragikomickému časozbernému filmu, ktorý má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom.

Pre režisérku je to cenný film nielen preto, že sa pri jeho nakrúcaní dostala blízko k antiislamskému hnutiu, mala tiež možnosť vidieť zvnútra, ako sa tvorí populistická politika. "Ako sa vytvára strach v ľuďoch. A ľudia idú k voľbám, keď majú strach. Vytváranie strachu je veľmi nebezpečné," podčiarkla Piussi. Časový odstup a videnie filmu s publikom ukázal podľa nej ďalší potenciál dokumentu. Preto jeho televíznu verziu zmenila a upravila tak, aby bol film zrozumiteľný aj pre zahraničného diváka, ktorý nevie nič o českej politike.

Premiéra bude 4. marca

"Stále sa mi zdalo, že som dostatočne nevyťažila materiál. Postupom času, ako som si pozrela film, nebola som s ním spokojná, tak sme to ešte prestrihali a niektoré scény sme pridali, niektoré vypustili, asi 30 minút je komplet zmenených, pridali sme vysvetľujúce titulky," povedala k novej verzii Zuzana Piussi, ktorá pred rokom premiérovala celovečerný dokument Ťažká voľba s pohľadom na spoločnosť cez zákulisie prezidentskej kampane. Pri najnovšej snímke sa podpísala pod scenár, kameru a réžiu.

Český Alláh bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest v sobotu 4. marca v bratislavskom Kine Lumiére. Snímku prináša do slovenskej kinodistribúcie spoločnosť Filmtopia od 5. marca. "Pôjde do filmových klubov a do alternatívnych projekčných priestorov. Projekcie budeme spájať prevažne s diskusiou s režisérkou a tvorcami. Takisto pôjde do putovného projektu Dokument na kolesách, premietať sa bude aj na stredných a vysokých školách, kde tiež príde aj Zuzana Piussi a bude diskutovať so študentmi," uviedla pre TASR Eva Križková z Filmtopie.

Spoločnosť zaradila Českého Alláha do ponuky svojho nového projektu Dokumenty pre radosť, ktorý prináša kreatívne filmové dokumenty zo Slovenska a susedných Čiech s ambíciou reflektovať súčasnú spoločnosť. "Veríme, že urobia radosť všetkým divákom, ktorí ju majú z aktívneho spoločenského života a kritického myslenia viac, než zo zatvárania očí pred realitou," dodala.

Dokumentárna sonda do názorov a postojov českých občanov k problémom spojeným s imigračnou vlnou má byť aj súčasťou osláv Dňa Európy. Tvorcovia chystajú československú on-line premiéru Českého Alláha na 9. mája. Pri príležitosti osláv európskeho dňa sa má konať aj zvláštne uvedenie filmu v Bruseli.

Ticketportal.sk