16.02.2017, 00:00

Príbehy silných žien. Aj to je Berlinale

Svoje hodnotenie filmov na festivale v Berlíne píše publicista Radovan Holub.

Poľská režisérka Agnieszka Holland (šiesta zľava) s hercami na premiére filmu Cez kosti mŕtvych.
Zdroj: Reuters

Európsky filmový trh, ktorý je súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Berlinale, je pre mnohých návštevníkov festivalu dôležitejší než samotný festival. Ide vlastne o predajnú burzu so stánkami produkčných a distribučných spoločností, sales agentov a národných kinematografií. V stánkoch prebiehajú na dvoch až štyroch štvorcových metroch obchodné rokovania, týkajúce sa budúcnosti filmov.
Aj Slovensko má na Európskom filmovom trhu svoje zastúpenie. A po dlhom čase sa môže pochváliť filmom natočeným na Slovensku a výhradne o slovenských záležitostiach. Je ním Piata loď režisérky Ivety Grófovej. Film rieši podobne ako mnoho iných filmov z celého sveta tému nefunkčných rodín a šance detí, ktoré rozpadnuté rodiny negatívne ovplyvnili.

Európsky filmový trh sa na osem dní stáva domovom predovšetkým pre tých, ktorí chcú predať svoje filmy, dostať ich do medzinárodného povedomia alebo nadviazať koprodukčné kontakty pre ešte nenatočené filmové projekty. Celkovo je tento rok na Európskom filmovom trhu zastúpených 540 filmových spoločností zo 66 krajín sveta. V rámci trhu sa premieta úctyhodných 729 filmov a 20 televíznych seriálov, prichádza sem dovedna 9 400 účastníkov, ktorí sa na trhu akreditujú a predávajú alebo nakupujú filmy a hľadajú partnerov pre filmové projekty.


Na filmovom trhu sa okrem toho vedú rozhovory o filmoch, ktoré môžu mať cenu 10-tisíc a niekedy až 15 miliónov eur. Najväčšiu cenu majú žánrové filmy s medzinárodnými hviezdami a prekvapivo hore idú aj televízne dramatické seriály, ktoré podľa riaditeľa filmového trhu Matthijsa Woutera Knola majú dnes kvalitu porovnateľnú s kinematografickými dielami.


Trh preto po novom zaviedol tzv. Drama Series Days, ktoré sú zaujímavé predovšetkým pre spoločnosti, ako sú Netflix a Amazon, ale aj pre televíznych nákupcov najmä z Európy.


O tom, aké budú mať súťažné filmy Berlinale šance na trhu, naznačuje ich prijatie počas festivalu.


Najžiadanejší je Rukojemník
Zatiaľ najžiadanejší je film gruzínskeho režiséra Reza Giginejšvil

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.