Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2017, 00:00

Príbehy silných žien. Aj to je Berlinale

Svoje hodnotenie filmov na festivale v Berlíne píše publicista Radovan Holub.

Príbehy silných žien. Aj to je Berlinale
Zdroj: Reuters

Európsky filmový trh, ktorý je súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Berlinale, je pre mnohých návštevníkov festivalu dôležitejší než samotný festival. Ide vlastne o predajnú burzu so stánkami produkčných a distribučných spoločností, sales agentov a národných kinematografií. V stánkoch prebiehajú na dvoch až štyroch štvorcových metroch obchodné rokovania, týkajúce sa budúcnosti filmov.
Aj Slovensko má na Európskom filmovom trhu svoje zastúpenie. A po dlhom čase sa môže pochváliť filmom natočeným na Slovensku a výhradne o slovenských záležitostiach. Je ním Piata loď režisérky Ivety Grófovej. Film rieši podobne ako mnoho iných filmov z celého sveta tému nefunkčných rodín a šance detí, ktoré rozpadnuté rodiny negatívne ovplyvnili.

Európsky filmový trh sa na osem dní stáva domovom predovšetkým pre tých, ktorí chcú predať svoje filmy, dostať ich do medzinárodného povedomia alebo nadviazať koprodukčné kontakty pre ešte nenatočené filmové projekty. Celkovo je tento rok na Európskom filmovom trhu zastúpených 540 filmových spoločností zo 66 krajín sveta. V rámci trhu sa premieta úctyhodných 729 filmov a 20 televíznych seriálov, prichádza sem dovedna 9 400 účastníkov, ktorí sa na trhu akreditujú a predávajú alebo nakupujú filmy a hľadajú partnerov pre filmové projekty.


Na filmovom trhu sa okrem toho vedú rozhovory o filmoch, ktoré môžu mať cenu 10-tisíc a niekedy až 15 miliónov eur. Najväčšiu cenu majú žánrové filmy s medzinárodnými hviezdami a prekvapivo hore idú aj televízne dramatick

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.