Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2017, 10:23

Prelom na filmovom festivale, predsedom poroty v Cannes bude prvýkrát v histórii Španiel

Predsedom poroty filmového festivalu v juhofrancúzskom Cannes bude tento rok španielsky režisér a producent Pedro Almodóvar.

Prelom na filmovom festivale, predsedom poroty v Cannes bude prvýkrát v histórii Španiel
Zdroj: facebook.com/La.France.en.Espagne

Šesťdesiatsedemročný filmár sa stane prvým Španielom, ktorému sa dostalo cti predsedať porote jedného z najprestížnejších filmových festivalov. Samotný Almodóvar v reakcii uviedol, že je "vďačný, polichotený a vzrušený".

Zdroj: Facebook

Dodal, že byť predsedom poroty je veľká zodpovednosť. Súčasne vyjadril nádej, že na tomto poste uspeje. Umelecký riaditeľ festivalu Thierry Fremaux uviedol, že festival v Cannes s "veľkou radosťou" víta Pedra Almodóvara ako predsedu festivalovej poroty, "pretože je to nesmierne talentovaný filmár a fantastický človek zamilovaný do kinematografie".

Usporiadatelia ho museli prehovárať

V rozhovore pre televíznu stanicu i-Télé Fremaux dodal, že aj publikum Almodóvara "miluje a hneď (po nominácii) nám začali prichádzať nadšené ohlasy". Priznal však, že Almodóvara - ako aj každého iného kandidáta na post predsedu festivalovej poroty - museli dlho prehovárať, lebo ľudia, ktorí si majú sadnúť do porotcovských kresiel, často "váhajú a rozmýšľajú, či majú morálne právo vynášať také závažné verdikty o filmoch iných autorov, svojich kolegov zo sveta filmu".

Fremaux vyhlásil, že Almodóvar má perfektný prehľad o kinematografii, pozná mnohých režisérov i hercov. "Na post predsedu poroty sa hodí dokonale," spresnil.

Na konte má aj dvoch Oscarov

Almodóvar získal dve ceny Oscar udeľované americkou filmovou akadémiou. Ceny si odniesol aj z filmových festivalov v Cannes a Berlíne. Pedro Almodóvar patrí od polovice 80. rokov minulého storočia k najpopulárnejším španielskym režisérom.

Najväčší úspech mali jeho filmy z 90. rokov, napr. Spútaj ma! (1991), Na dno vášne (1997), Všetko o mojej matke (1999) alebo Hovor s ňou (2002). V poradí 70. ročník filmového festivalu v Cannes sa bude konať 17.-28. mája. Zloženie festivalovej poroty oznámia v polovici apríla.

Ticketportal.sk