Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2017, 10:59

Na veľkolepom otvorení Elbphilharmonie v Nemecku sa zaskvel Slovák Pavol Bršlík

V Nemecku sa v rámci dvoch dní 11. a 12. januára, konalo slávnostné otvorenie Elbphilharmonie.

Na veľkolepom otvorení Elbphilharmonie v Nemecku sa zaskvel Slovák Pavol Bršlík
Zdroj: facebook.com/elbphilharmonie.hamburgEN, facebook.com/Pavol Bršlík

V Hamburgu ide o architektonický a kultúrny klenot mesta, za ktorým stoja švajčiarski architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron.

Klenot Hamburgu

Labská filharmónia, ktorej náklady sa vyšplhali na 789 miliónov eur, váži celkovo 200 tisíc ton a rozprestiera sa na 4 tisíc metroch štvorcových. Koncertná sieň tak ponúkne miesta na sedenie pre 2100 ľudí a ako informuje slovenský rezort zahraničia má ísť o najlepšie vybavenú sálu, čo sa týka akustiky.

Medzi sólistami sa zaskvel aj Slovák

V rámci otváracieho koncertu vystúpil NDR Orchester a zbor Labskej filharmónie, Zbor Bavorského rozhlasu s dirigentom Thomasom Hengelbrockom.

Okrem toho sa ale medzi sólistami objavilo aj meno známeho slovenského speváka Pavla Bršlíka, ktorý spoluúčinkoval v Beethovenovej 9. symfónii a spieval aj dielo Wolfganga Riehma. To bolo skomponované na túto výnimočnú príležitosť, jeho spevácky výkon ocenili aj kritici.

Medzi ostatnými sólistami sa zaskveli aj mená ako Elisabeth Müller, Wiebke Lehmkuhl, Philippe Jaroussky, Sir Bryn Terfel, treba spomenúť aj vynikajúcu organistku, ktorou bola Iveta Apkalna. Na programe „Zum Raum wird hier die Zeit“ (Čas sa tu stáva priestorom) zazneli diela autorov 16. - 21. storočia, uvádza mzv.

Ticketportal.sk