Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2016, 11:22

Poľsko kúpilo Dámu s hranostajom, šľachtickú zbierku získalo za smiešny peniaz

Poľsko kúpilo Dámu s hranostajom, šľachtickú zbierku získalo za smiešny peniaz
Zdroj: Reuters

Poľská vláda kúpila súkromnú zbierku, ktorej súčasťou je aj slávny obraz talianskeho majstra Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajom. Za kolekciu 86 000 umeleckých diel a tisícov ďalších predmetov zaplatila Varšava sto miliónov eur, informovali svetové agentúry.

Podľa rôznych odhadov má ale kolekcia cenu medzi 2,3 až 2,4 miliardami eur.

Zbierku umeleckých predmetov, ktorú zhromaždila poľská šľachtická rodina Czartoryských, predal po zložitých rokovaniach s poľským ministerstvom kultúry člen rodu Adam Karol Czartoryski. Cieľom poľskej vlády bolo podľa ministerstva odkupom zbierky zabezpečiť, aby vzácne diela v nej obsiahnuté boli zachované aj pre ďalšie generácie Poliakov.

Okrem da Vinciho Dámy s hranostajom obsahuje zbierka, ktorá bola doteraz k videniu v Krakove, tiež diela Rembrandta či Augusta Renoira. Okrem desaťtisícov umeleckých diel obsahuje tiež zhruba 250 000 rukopisov a ďalších vzácnych kníh.

Cena, za ktorú Poľsko zbierku obstaralo, je podľa ministra kultúry Piotra Glińského "zlomkom trhovej hodnoty". Czartoryski pri podpise zmluvy uviedol, že sa cíti, ako by štátu zbierku daroval.

Dáma s hranostajom vznikla okolo roku 1490. Je jedným zo štyroch zachovaných ženských portrétov, ktoré autorom je Leonardo da Vinci. Ide o jedno z najcennejších diel, ktoré sa nachádza v poľských zbierkach.

Ticketportal.sk