Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2016, 00:00

Santa je stále úchyl. Jeho humor však vyprchá

Santa je stále úchyl. Jeho humor však vyprchá
Zdroj: Magicbox

Za trinásť rokov od zrodu filmu Santa je úchyl sa nezmenilo jediné: Billy Bob Thornton stále vyžaruje charizmu. Pár sekúnd v úvode druhého dielu vyzerá dokonca pestovane ako minister, ale čoskoro jeho postavu odmaskujú, vrhnú späť medzi splašky a ukáže sa, že slúži len ako unavená kópia, píše Mirka Spáčilová pre idnes.cz.

Hrdina americkej komédie, ktorá dnes prichádza do našich kín, má pôsobiť vypĺznuto a príbeh snímky sviežo, ale opak je pravdou. Hoci sa tvorcovia vymenili, ponechali postave všetky osobné znaky - sprostý slovník, alkoholické výstrelky, sexuálny apetít a sklon ku zmaru, hoci pokazí aj vlastnú samovraždu. A žiaľ, Santovi ponechali aj úplne totožný príbeh.

​Znovu ho vyhľadá zradný trpasličí komplic, znovu plánujú lúpež, znovu si kvôli krytiu oblečú kostým Santa Clausa, znovu im cestu skríži síce už odrastený, ale stále rovnako naivné bacuľatý anjelik, ktorý cynizmus oboch hrdinov naleptáva súcitom. Že partiu doplní ešte aj hrdinova spustnutá matka, je zmena čisto kozmetická.

Bezbrehá kanonáda vulgarizmov funguje ako konverzačná vypchávka, kým situačná komika zomiera. Vlastne sa skoro nekoná, aj vďačná bitke dvoch svätých konkurentov sa vyparuje do stratena, nehovoriac o veľkom zraze Santov vo finále.


Mierny úsmev vykúzlia aspoň priania detí počítačového veku, ktorým hrdina vôbec nerozumie, či okamihy, kedy Santa sám sebe vytýka prílišnú mäkkosť. Avšak to by mal vyčítať hlavne autorom, pretože vyvrheľ smerujúci k vážnosti a citlivosti pácha na podstate projektu zradu.

Prírastok našich kín menom Santa je stále úchyl skrátka predstavuje dokonalý dôkaz, že druhé diely bez nového nápadu nemajú vôbec vznikať a že sama oplzlosť bez injekcie vtipu už nezaberá.