Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2016, 00:00

Zarába aj po smrti. Spevákove obrazy sa vydražili za rekordných 37 miliónov eur

Zarába aj po smrti. Spevákove obrazy sa vydražili za rekordných 37 miliónov eur
Zdroj: Reuters

Umelecká zbierka zosnulého speváka Davida Bowieho sa v Londýne vydražila v prepočte za viac ako 37 miliónov eur. Suma predbehla aj tie najoptimistickejšie očakávania. Je skoro o polovicu vyššia,  ako predstavovali predbežné odhady. 

Bowieho súkromná zbierka zahŕňa okolo 400 výtvarných diel a ďalších umeleckých predmetov. Správcom jeho pozostalosti a rodine sa ju podarilo celú rozpredať v priebehu dvoch dní. Najviac vyniesla maľba černošského pouličného umelca Jeana-Michela Basquiata, obraz nazvaný Air Power. Kupec zaň zaplatil v prepočte 8,2 milióna eur.  

​Pred dražbou bola málo známa Bowieho zbierka umenia predstavená verejnosti v Londýne, Los Angeles, New Yorku a Hongkongu. Bowie sa svojou kolekciou nechválil, hoci podľa BBC v roku 1999 prezradil, že umenie je jedinou vecou, ​​ktorú kupuje "nutkavo a návykovo". Obrazy však nezhromažďoval na základe ich ohlasu alebo ako investíciu. Rozhodujúce pre neho bolo, ako ho každý umelec a jeho dielo oslovili.

Sám David Bowie navštevoval výtvarnú školu a v roku 1994 vstúpil do redakcie výtvarného štvrťročníka. Založil tiež vydavateľstvo výtvarných kníh. Britský pop-rockový spevák, herec a maliar zomrel na rakovinu 10. januára tohto roku vo veku 69 rokov.

Ticketportal.sk