Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2016, 16:00

Barack Obama je na úteku. Pred Trumpom aj policajtami

Barack Obama je na úteku. Pred Trumpom aj policajtami
Zdroj: Charlie Hebdo

Dosluhujúci americký prezident Barack Obama sa stal titulnou tvárou kontroverzného francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo.

Najnovšie číslo magazínu, ktoré sa v predaji objavilo dnes ráno, čiže deň po prezidentských voľbách v USA, ukazuje Baracka Obamu, ako uteká pred dvoma policajtmi. Kresbu dopĺňa text „Znova občan ako iní“.

​Charlie Hebdo karikatúrou reaguje na fakt, že dni Baracka Obamu, prvého prezidenta tmavej pleti v dejinách USA, v Bielom dome sú zvolením Donalda Trumpa už oficiálne zrátané. A že ho čaká návrat do bežnej – afroamerickej - reality. Titulka týždenníka týmto spôsobom zároveň paroduje napäté vzťahy medzi americkou políciou a afroamerickým obyvateľstvom. Tie sú v Spojených štátoch problémom už niekoľko rokov.

Prípady, keď policajti napadli, postrelili alebo smrteľne zranili Afroameričanov, vždy vyvolali v USA pouličné nepokoje. Najmasovejšie protesty proti policajnej brutalite sa odohrali v roku 2014. Dôvodom bolo zastrelenie černošského tínedžera Michaela Browna v meste Ferguson. Policajta, ktorý strieľal, neskôr súd zbavil obvinenia, čo vyvolalo ďalšie pobúrenie veľkej časti americkej verejnosti.

Americké médiá informovali, že v roku 2016 americkí policajti pri svojich zásahoch usmrtili 823 osôb. Väčšinu zabitých tvorili Afroameričania. Z výsledkov utorkových volieb v USA vyplynulo, že demokrata Baracka Obamu v Bielom dome v januári 2017 vystrieda republikán Donald Trump.

Satirický týždenník sa do povedomia dostal najmä po minuloročnom útoku na jeho redakciu, pri ktorej zahynulo 12 ľudí. Terčom sa stal aj kvôli karikatúram proroka Mohameda.

Ticketportal.sk