Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2021, 15:14

Majstrami ľudovej umeleckej výroby za rok 2021 sú čipkárka, sklár aj rezbár

Ocenení boli piati výrobcovia, ktorí prácou majstrovsky uchovávajú a autorsky rozvíjajú jedinečné prvky nášho kultúrneho dedičstva.

Majstrami ľudovej umeleckej výroby za rok 2021 sú čipkárka, sklár aj rezbár
Zdroj: TASR - Pavol Remiaš

Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave udelí v piatok 10. septembra čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby. Ocenenie si z rúk ministerky kultúry SR Natálie Milanovej prevezmú čipkárka Soňa Bezúchová z Banskej Bystrice, sklár Peter Dolinaj z Valaskej Belej, rezbár Michal Fratrič z Banskej Bystrice a autorská džbankárska dvojica Tatiana Homolayová Hanzelová z Marianky a Peter Lužák zo Stupavy. TASR o tom informovala Andrea Orelová z ÚĽUV.

Zdroj: TASR – František Iván

Čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby udeľuje ÚĽUV spoločne s Ministerstvom kultúry SR od roku 1959 každoročne jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel.

Zdroj: TASR - Pavol Remiaš

"O udelení titulu majstra/majsterky ľudovej umeleckej výroby rozhoduje odborná komisia zložená z výtvarníkov, etnológov, dizajnérov a ďalších odborných pracovníkov," vysvetlila Orelová.

Ďalej potvrdila, že tento rok titulom ocenili piatich výrobcov, ktorí "svojou prácou majstrovsky uchovávajú a autorsky rozvíjajú jedinečné prvky nášho kultúrneho dedičstva pre budúce generácie".