Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2016, 14:00

Eva Nová ide zabojovať o Oscara. Zdolať musí 84 protivníkov

Eva Nová ide zabojovať o Oscara. Zdolať musí 84 protivníkov
Zdroj: AČFK

Dovedna osemdesiatpäť krajín súťaží o Oscara pre najlepší zahraničný film v roku 2017. Jedným z nich je aj slovenská dráma z dielne režiséra Marka Škopa Eva Nová.

Mnohé z nominovaných filmov sa zaoberajú sociálnymi problémami, vrátane jemenskej snímky I Am Nojoom, Age 10 and Divorced (Volám sa Nojoom, mám 10 a som rozvedená). Film režisérky Chadídže as-Salámíovej poukazuje na neutešené postavenie bývalej detskej nevesty v chudobnej a vojnou zmietanej krajine. Jemen nominoval svoj film vôbec prvýkrát v histórií, informovala v utorok americká Akadémia filmových umení a vied.

Bosna a Hercegovina vybrala do súťaže politický thriller Smrť v Sarajeve režiséra Danisa Tanoviča, ktorý získal Veľkú cenu poroty na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale. Luxembursko vyslalo do boja o Oscara historickú drámu Voices from Chernobyl (Hlasy z Černobyľa) režiséra Pola Cruchtena. Film bol nakrútený podľa rovnomennej knihy minuloročnej laureátky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevičovej.

Film režisérky Maren Adeovej - Toni Erdmann - o žene, ktorej cestu ku kariére v nadnárodnej spoločnosti naruší neohlásený príchod jej otca, zastupuje v súťaži Nemecko. Česko zastupuje v boji o Oscara snímka režiséra Petra Zelenku Ztraceni v Mnichově. Slovensko nominovalo do súťaže film Eva Nová režiséra Marka Škopa. Hlavnú úlohu starnúcej herečky, ktorá sa vracia z protialkoholického liečenia, v ňom stvárnila Emília Vášáryová.

​Akadémia zverejní užší výber z filmov, ktoré do súťaže vyslali jednotlivé krajiny 17. januára 2017. A 24. januára ukáže definitívny zoznam piatich nominovaných filmov. Z nich napokon vyberie jedného víťaza počas slávnostného vyhlásenia Oscarov 26. februára v Dolby Theatre v Los Angeles.

Ticketportal.sk