Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2016, 10:40

Takto sa tvárili Hitlerovi muži pred súdom. Väčšina si prišla po smrť

Pred 70-timi rokmi definitívne odsúdili nacistických pohlavárov. Hlavným obžalovaným bol Göring, pred vykonaním popravy stihol spáchať samovraždu.

Takto sa tvárili Hitlerovi muži pred súdom. Väčšina si prišla po smrť
Zdroj: TASR/AP

Norimberské procesy boli sériou súdnych pojednávaní, ktoré sa zaoberali súdením popredných činiteľov nacistického Nemecka. Začali sa 20. novembra 1945 a skončili presne pred 70-timi rokmi, 1. októbra 1946 v nemeckom meste Norimberg.

Na základe písomností a svedkov sa súd a postupne aj celý svet dozvedal o beštiálnom dianí v koncentračných táboroch.

Hlavným obžalovaným bol Hermann Göring, bol považovaný za najvyššie postaveného preživšieho predstaviteľa Tretej ríše po Hitlerovej smrti.

Viacerí hlavní nacistickí predstavitelia Hitler, Himmler a Goebbels nemohli byť súdení, pretože v posledných dňoch vojny spáchali samovraždu aby sa vyhli zajatiu a zodpovednosti za svoje zločiny.

Medzi hlavnými odsúdenými boli okrem Göringa von Ribbentrop, Keitel či Kaltenbrunner. Okrem Nemcov to boli aj niekoľkí Rakúšania.

Troch z obžalovaných prepustili na slobodu, siedmich odsúdili do väzenia, a 12-tich na trest smrti obesením 16. októbra 1946. Göring krátko predtým spáchal samovraždu otravou.


Cieľom bolo potrestanie najťažších vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny silami nacistického Nemecka. Tribunál prvýkrát verejne odsúdil podstatu nemeckého nacizmu a jeho plány na zničenie celých štátov a národov, a tiež celému svetu poukázal na nebezpečenstvo ideológie nacizmu.

Body obžaloby boli sprisahanie s cieľom zmocniť sa vlády nad svetom, zločiny proti mieru, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Kópia zápisu z Norimberského procesu leží vo washingtonskom múzeu, píše Associated Press.

Ticketportal.sk