Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2016, 11:00

Rozdajú divadelné ocenenia roka. Najviac nominácií má opäť naša národná scéna

Rozdajú divadelné ocenenia roka. Najviac nominácií má opäť naša národná scéna
Zdroj: Martin Geišberg

Asociácia súčasného divadla zverejnila dnes nominácie v ankete divadelných ocenení sezóny Dosky 2016. Hlasovania sa tento rok zúčastnilo 28 kritikov. Najviac nominácií, celkom dvanásť, získala činohra SND, víťazov spoznáme 18. septembra.

V rámci ceremoniálu sa opäť bude odovzdávať Cena Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Na základe internetového hlasovania bude udelená cena Bratislavské divadlo sezóny, ktorá je vyhlásená pre neprofesionálne divadlá.

V kategórii najlepšia inscenácia sezóny 2015/2016 sú nominované Solo Lamentoso v réžii Slávy Daubnerovej, Fanny a Alexander v réžii Mariána Amslera a Rivers of Babylon Diega De Breu, obe v podaní činohry SND. Na ocenenie najlepšia réžia ašpirujú Diego De Brea (Rivers of Babylon), Sláva Daubnerová (Solo Lamentoso) a Marián Amsler (Fanny a Alexander).

V kategórii najlepší mužský herecký výkon sú nominovaní Milan Ondrík (za postavu Rácza v inscenácii Rivers of Babylon), Richard Stanke (za postavu Eduarda Vergérusa v inscenácii Fanny a Alexander) a Vasil Rusiňák (za postavu Veničky v inscenácii Moskva – Petušky v Divadle Alexandra Duchnoviča z Prešova). Ocenenie najlepší ženský herecký výkon získa jedna z trojice Jana Oľhová (za postavu Žo v inscenácii Vtedy v Bratislave Slovenského komorného divadla v Martine), Petra Vajdová (za postavu Emílie Ekdahlovej v inscenácii Fanny a Alexander, SND), Daniela Kuffelová za postavu Karolin v inscenácii Hamlet je mŕtvy Divadla Andreja Bagara v Nitre). Trojicu nominovaných v kategórii najlepšia scénografia sezóny tvoria JaOnMi (Ján Ptačin, Ondrej Zachar a Michal Lošonský pre inscenáciu Solaris v Štátnom divadle Košice), Eva Kudláčová-Rácová (za inscenáciu Nevina činohry SND) a Juraj Kuchárek (Fanny a Alexander, SND).

Za najlepší kostým získa cenu jeden z tria Ivan Martinka (Zázraky pre Alicu, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre), Martin Kotúček (Fanny a Alexander, SND) a Markéta Plachá (Na slepačích krídlach, Bratislavské bábkové divadlo). V kategórii najlepšia scénická hudba získali nominácie Andrej Kalinka (za hudbu v inscenácii Zázraky pre Alicu v Starom divadle Karola Spišáka Nitra), Ivan Acher (za hudbu v inscenácii Fanny a Alexander činohry SND) a Martin Burlas (za hudbu v inscenácii Nevina Činohry SND).

O ocenenie objav sezóny sa uchádza Peter Tilajčík, Tomáš Procházka za koncept inscenácie Kafka.Dreaming, Jazmína Piktorová a Anna Čonková za postavu Jany v inscenácii dramatizácie románu Ireny Brežnej Na slepačích krídlach Bratislavského bábkového divadla, ako aj Tomáš Turek za postavu Christophera v inscenácii Podivný prípad so psom autorov Marka Haddona a Simona Stephensa v Divadle Andreja Bagara Nitra. „Nie je prekvapením, že SND má toľko nominácií, pretože disponuje nielen výrazne väčším rozpočtom ako mnohé iné divadlá, ale aj zaujímavým kádrom tvorcov a spolupracujúcich, medzi ktorými je veľa ľudí, ktorí pochádzajú z nezávislého prostredia, medzi nimi aj Sláva Daubnerová. Prekvapením by mohla byť práve jej inscenácia Solo Lamentoso. V rámci ocenenia Dosky nie je podmienkou, aby išlo o produkcie, ktoré sú výrazne navštevované či výpravné projekty. Veľmi ľahko sa medzi nominácie môže dostať aj tvorba, ktorá zarezonuje v menšej skupinke ľudí. To možno povedať napríklad o produkcii Bratislavského bábkového divadla, ktoré je medzi nomináciami prvýkrát,“ uviedla pre TASR organizátorka ocenení Zuzana Uličianska.