Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2016, 18:30

Synovec Andyho Warhola na Slovensku. Som rád, že múzeum je v kraji jeho rodičov, tvrdí

Synovec Andyho Warhola na Slovensku. Som rád, že múzeum je v kraji jeho rodičov, tvrdí
Zdroj: TASR/M. Zdražilová

Donald Warhola, ktorý prišiel na Slovensko, oceňuje fakt, že Múzeum moderného umenia Andyho Warhola sa nachádza v kraji, odkiaľ pochádzajú rodičia známeho umelca. Z tejto skutočnosti môžu podľa slov synovca Andyho Warhola čerpať nielen umelci zo Slovenska. Majú zároveň možnosť sa vo svojej tvorbe posúvať ďalej. "Vnímame a vážime si prácu, ktorú múzeum vykonáva, pozorne ju sledujeme a tešíme sa z jej výsledkov," dodal Donald Warhola. Andyho je podľa neho dosť na to, aby vznikli pobočky tohto múzea aj v ďalších častiach Slovenska.

Známy umelec podľa jeho synovca v dobrom rozvinul rusínske danosti, ktoré dostal od svojich rodičov. Sám vie po rusínsky iba zopár slov. "Dôvodom, prečo nás rodičia neučili rusínsky jazyk, je asi ten, že sa nechceli zbaviť výhody, keď medzi sebou komunikovali o niečom, čo sme my nemali vedieť," dodal s úsmevom. Z rusínskej kultúry, ktorá je podľa Donalda Warholu veľmi zaujímavá, má rád viacero vecí. "Dávam si ju do súvisu s tým, ako som poznal mojich starých rodičov," vysvetlil. K najobľúbenejším patrí jedlo a špecifický humor, ktorý poznal aj u svojho strýka. "Pri mojej prvej návšteve Slovenska v roku 1992 ma prekvapilo, keď som vstúpil do kostola a počul som liturgický jazyk, ktorý bol identický s tým, ktorý som počúval v chráme v USA. Cítil som sa, ako keby som bol doma," dodal.

Donald Warhola je v súčasnosti viceprezidentom Andy Warhol foundation for the visual art v New Yorku. Tento post prevzal po svojom otcovi Johnovi. "Som hrdý na to, že môžem propagovať odkaz Andyho Warhola ako člen rodiny," uviedol s tým, že stále vníma Andyho ako svojho nadriadeného. Jeden zo zakladateľov múzea v Medzilaborciach Michal Bycko verejnosť ešte pred smrťou Andyho Warhola upozorňoval, že tento umelec existuje a má korene na Slovensku. "Ale v tom čase som nenašiel pochopenie od galeristov a kunsthistorikov," vysvetlil. Vo vtedajšom Československu totiž nebol oficiálne akademicky uznaný.

Prišla ale revolúcia a zanietení ľudia začali hľadať priestory, ktoré by boli pre múzeum vhodné. "John Warhola prijal, že to bude v Medzilaborciach," dodal. História sa teda začala písať v budove kultúrneho domu, ktorý sa práve dokončoval. Podľa Bycka bol kedysi pojem Warhol neznámy, dnes je to značka, ktorú musíme chrániť. Medzilaborecké múzeum je historicky prvé svojho druhu na svete a stále jediné v Európe.

Ticketportal.sk