Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2016, 18:30

Zlý film s dobrým názvom, píšu o sfilmovaní česko-slovenských hrdinov v zahraničí

Zlý film s dobrým názvom, píšu o sfilmovaní česko-slovenských hrdinov v zahraničí
Zdroj: archív filmu

V piatok vstúpil do amerických kín film Anthropoid o atentáte na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Dlhoočakávanú snímku, v ktorom si po boku hviezdy 50 odtieňov sivej Jamieho Dornana zahrali české herečky Anna Geislerová alebo Alena Mihulová, ale podľa najnovších recenzií zahraničnej kritiky sklamal, píše idnes.cz.

"Československý pokus zavraždiť Heydricha počas druhej svetovej vojny by mal vystačiť na strhujúce divadlo, ale dráma nakoniec bohužiaľ vyznieva naprázdno," píše filmový kritik Jordan Hoffman z denníka Guardian. Za jedno z mála dobrých rozhodnutí tvorcov označuje práve názov filmu Anthropoid, keďže písmeno A ho v internetových videotékách zaradí hneď na začiatok, kde sa značne zvýši šanca na jeho sledovanie, ako v hlbokých útrobách abecedného poradia.

Samotné stvárnenie atentátu vidí Hoffman ako vydarené a napínavé, následné mučiace scény potom ale podľa neho vyznievajú ako groteska. Podobne ako Hoffman sa ku kritike filmu stavia aj jeho kolega z denníka Wall Street Journal, ktorý si kladie otázku, ako môže film o takej dramatickej udalosti pôsobiť tak nudne. Anthropoid priamo nazýva "zlým filmom s dobrým názvom". Z neúspechu ale neobviňuje hercov. Je to podľa neho scenár a réžia Seana Ellisa, čo mu najviac uškodilo.

Pozitívnejšie sa k filmu stavia kritik denníka New York Times Andy Webster, ktorý síce priznáva, že Anthropoidu chvíľu trvá, než sa rozbehne, ale potom vraj stojí za to. Vyzdvihuje predovšetkým herecké obsadenie a Aňu Geislerovú, ktorá je podľa jeho slov neodolateľná.

Anthropoid sa nakrúcal v Prahe vlani v lete. Svoju premiéru si odbil na tohtoročnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde ho prišiel predstaviť Jamie Dornan aj Sean Ellis. Premiéra v našich kinách zatiaľ nie je známa.