Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2016, 21:21

Zomrel Kenny Baker, predstaviteľ robota R2-D2, najväčšieho hrdinu z Hviezdnych vojen

Zomrel Kenny Baker, predstaviteľ robota R2-D2, najväčšieho hrdinu z Hviezdnych vojen
Zdroj: REX/Rory Gilder

Vo veku 81 rokov zomrel britský herec Kenny Baker, ktorý sa preslávil ako predstaviteľ robota R2-D2 v šiestich filmoch série Hviezdne vojny (Star Wars). Bakerovo úmrtie dnes oznámila jeho neter, uviedla BBC.

Herec vysoký len 112 centimetrov s hereckou kariérou začal už v 16 rokoch ako cirkusový klaun a herec pantomímy.

V roku 1977 Baker získal rolu robota R2-D2 v prvom filme Hviezdnych vojen. Spolu so svojím nerozlučným druhom C-3PO, ktorého stvárnil Anthony Daniels, sa tento inteligentný a priateľský robot, v ktorom sa ukrýval Baker, objavuje v ďalších piatich dieloch tejto série. Až v zatiaľ poslednej Epizóde VII - Sila sa prebúdza ho nahradil Jimmy Vee, Baker ale pri jej nakrúcaní zostal členom štábu ako poradca.

Rodák z Birminghamu figuroval aj v ďalších filmoch ako Sloní muž, Zlodeji času, Willow, Labyrint a Amadeus. Baker raz BBC povedal, že jeho najobľúbenejšou postavou bol trpaslík Fidgit zo Zlodejov času režiséra Terryho Gilliama, člena známej britskej komediálnej skupiny Monty Python.

Baker sa v posledných rokoch často objavoval na zrazoch fanúšikov Star Wars po celom svete. Vystupoval tiež v nočných kluboch v predstaveniach The Minitones so svojím priateľom Jackom Purvisom, ktorý v prvom filme Hviezdnych vojen hral náčelníka trpasličieho kmeňa Jawu z púštnej planéty Tatooine.