Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2016, 10:00

Tretí deň na Pohode: Festival dostal narodeninový darček od Prodigy. Vrátili sa po 11 rokoch

Pod dvoch vydarených dňoch 20. ročníka festivalu, pokračovala Pohoda tretím dňom, v rámci ktorého na festivale po 11 rokoch vystúpila aj, dnes už, legendárna britská kapela Prodigy.

Sobota na Pohode bola naozaj hviezdna -  zaspieval český spevák David Koller, írska speváčka Róisín Murphy, izraelská dvojica Lola Marsh, britská kapela Savages, britský DJ Shadow či anglická hviezda súčasnej elektronickej hudby James Blake. Kvalitnú elektroniku priniesol aj priekopník tohto žínru a jej živého prevedenia Steven Ellison známy ako Flying Lotus. Fanúšikov domácej hudby zasa potešil koncert Jany Kirschner, ktorý bol však v rovnakom čase ako Prodigy.Prodigy boli dobrou voľbou

Hoci bezprostredne po tom, ako organizátori festivalu oznámili, že hlavnou hviezdou 20. ročníka bude kapela Prodigy, ktorá je na scéne už od roku 1990, nasledovalo množstvo negatívnych komentárov. Sobotný večer na Pohode bol však dôkazom toho, že rozhodnutie zavolať Prodigy na festival opäť bolo správne. Davy návštevníkov Pohody, ktorí sa prišli na legendy vyblázniť sa tiahli od hlavného pódia takmer až k stanovému mestečku a ľudia vzadu sa bavili rovnako, ako tí pod pódiom. Keith Flint a spol. koncert odštartovali skladbou Breathe, ktorá má už takmer 20 rokov. Zazneli aj ďalšie notoricky známe hity ako Firestarter, Omen, Voodoo People či Smack My B**ch Up. Komunikácia s fanúšikmi zahŕňala kopec vulgarizmov, no anglické "I can't f**king hear you" rozprúdilo vždy ešte väčšiu zábavu.

Video spustíte kliknutím na obrázok:
Pre organizátorov festivalu bol koncert Prodigy darčekom k okrúhlym narodeninám festivalu. "Podľa ankety Mixmagu je The Prodigy najlepšia tanečná kapela v dejinách. My o tom nepochybujeme, dôležitejšie ako veľké dejiny a ankety je ale naše presvedčenie, že ak sa má niektoré veľké meno zopakovať na dvadsiatom výročí Pohody, najlepším kandidátom je táto „nebezpečácka“ trojica. Tí, čo boli na ich pamätnom koncerte v roku 2005 vedia prečo, tí čo neboli to zistia. Prichádza šialene sa valiaci buldozér zvuku, v ktorom je premyslený každý detail," uvádza festival Pohoda na svojej oficiálnej stránke.

Davy aj na Jane Kirschner

Napriek tomu, že sa na prvý pohľad zdalo, že celá Pohoda je jedenástej pred hlavným pódiom na Prodigy, plný bol aj stan Red Bull Music Academy, kde v tom čase hral multižánrový basgitarista Thundercat. Sklamaná nebola ani Jana Kirschner, ktorá kompletne zaplnila priestor pod Budiš stagom. Koncert pozostávajúci z piesní z jej posledných troch albumov si jej fanúšikovia užili napriek tomu, že sa celým areálom ozýval koncert headlinera. Pieseň Muzika venovala Jana Kirschner tým, ktorí v roku 2016 odišli a hudbe určite chýbajú. Mala na mysli Juraja Kušnierika, Juraja Černého, ale aj Davida Bowieho či Princa.

Lola Marsh na Pohode ako doma

V sobotný večer sa však tie najlepšie vystúpenia nediali len na hlavnom pódiu. Množstvo ľudí už pred začiatkom koncertu čakalo na izraelskú dvojicu Lola Marsh, ktorí na Pohode vystúpili už tretí raz, tentokrát na druhom najväčšom pódiu Orange Stage. Speváčka Yael Shoshana Cohen sa v dlhých červených šatách a kvetmi vo vlasoch s fanúšikmi vrúcne zvítala: "Ahoj festival Pohoda. Je skvelé byť späť. Tešili sme sa na tento moment." 

Dvojica z Tel-Avivu vystupujúca pod menom Lola Marsh vystúpila na Pohode už tretí raz.
Zdroj: Pohoda/ Lucia Kotrhová

O pol desiatej vystúpila na rovnakom pódiu britský spevák a producent James Blake. Emotívne vystúpenie začal skladbou Life Round Here z jeho druhého albumu Overgrown. Väčšina koncertu však pozostávala z piesní z posledného albumu The Colour in Anything, ktorý vyšiel v máji.

James Blake vystúpil na Pohode v sobotu večer.
Zdroj: Pohoda/ Peter Drezik

Hlavný Urpiner Stage ovládla o ôsmej speváčka Roísín Murphy, ktorá sa preslávila najmä vďaka pôsobeniu v kapele Moloko. Írka v extravagantnom kostýme strhla dav svojim excentrickým  vystúpením, ale aj hitom kapely Moloko The Time Is Now.

Róisín Murphy na Pohode 2016
Zdroj: Pohoda/ Tomáš Tkáčik

Na tlačovej konferencii pred koncertom sa James Blake vyjadril aj k nedávnemu Brexitu. Priznal, že ľutuje, že referendum vôbec bolo, no neskôr dodal, že ho výsledok nie až tak prekvapil, no napriek tomu je z neho naozaj sklamaný. Hoci na Pohode vystúpil na druhom najväčšom pódiu a bol predstavený ako jedna z najväčších hviezd 20. Pohody, uviedol, že sa vôbec ako veľká festivalová hviezda necíti a táto poloha je preňho nová.

Pozrite si záznam z tlačovej konferencie s Jamesom Blakom (video spustíte kliknutím na obrázok):

Elegantné post-pankáčky

Podvečer záverečného dňa festivalu patril ženskej postpunkovej kapele Savages. "Sme tu prvý raz. Ďakujeme, že ste prišli. Je nám potešením vidieť vás tu všetkých," povedala v úvode koncertu francúzska speváčka kapely Camille Berthomier. Koncert odspievala v elegantnom čiernom nohavicovom kostýme. Koncert na hlavnom pódiu si užívala aj na niekoľkocentimetrových ihličkách a nerobilo jej problém ani vyjsť priamo medzi fanúšikov. Diváci sa mierne pohupovali v rytme, no nedá sa povedať, že by priestor pod pódiom ovládli verní fanúšikovia kapely, ktorá je na scéne asi päť rokov. Napriek tomu mal koncert veľmi pozitívne ohlasy, a to aj u ľudí, ktorí kapelu predtým nepoznali.

Už ich debut sa dostal v rebríčku predajnosti do TOP20 v Británii a do finálneho shortlistu ocenenia album roka Mercury Prize. Podľa Guardianu nám umožňujú vidieť ako vyzerali začiatky Public Image Ltd či Joy Division a v recenziách nechýbajú ani prirovnania k PJ Harvey či Nickovi Caveovi. Post-punkové Savages vydali koncom januára ďalší vysokohodnotený album Adore Life. 

Kaščák s husľami a romantický Koller

Podobne ako v piatok, tak aj v tretí deň festivalu patrilo poludnie na hlavnom pódiu klasickej hudbe. Hodinový koncert odohral Komorný orchester mesta Trenčín. Šéf festivalu Michal Kaščák opäť návštevníkov Pohody prekvapil, keď si s lokálnym orchestrom, v ktorom kedysi pôsobil, zahral na husliach. 

Michal Kaščák si v sobotu zahral na husliach s komorným orchestrom.
Zdroj: Pohoda/ Tomáš Tkáčik

Po klasike prišla na rad romantika. O druhej popoludní sa začal aj koncert Davida Kollera, ktorý hneď na úvod Pohod rozospieval romantickou piesňou Chci zas v tobě spát. Priestor pod pódiom sa ešte viac zaplnil počas hitu skupiny Lucie Šrouby do hlavy.

David Koller začal svoje vystúpenie piesňou Chci zas v tobě spát
Zdroj: Pohoda/ Peter Drezik

V stane Europa Stage prebehla krátko popoludní diskusiu o budúcnosti Európskej únie, v rámci ktorej šéfredaktorka Hospodárskych novín Marcela Šimková debatovala so šéfkou reklamnej agentúry Creative Department, od ktorej pochádza kampaň propagujúca Slovensko Good Idea Slovakia.

V rámci festivalu Pohoda diskutovali na tému budúcnosti EÚ (zľava) Marcela Šimková, Simona Bubánová, Ivan Korčok, Martin Valihora a Ondrej Mäsiar.
Zdroj: Katarína Haršányová

O pocitoch bezprostredne po zverejnení výsledkov referenda hovoril aj Ivan Korčok, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ, hudobník Martin Valihora a Ondrej Mäsiar z Mladiinfo.

Ticketportal.sk