Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2016, 21:30

Vyvrcholil filmový festival v Cannes. Zlatú palmu získala dráma Ja, Daniel Blake

Oceneniami vyvrcholil 69. ročník prestížnej filmovej prehliadky.

Vyvrcholil filmový festival v Cannes. Zlatú palmu získala dráma Ja, Daniel Blake
Zdroj: Reuters

Zlatú palmu, hlavné ocenenie pre najlepší film, dnes na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes získala britsko-francúzska sociálna dráma I, Daniel Blake (Ja, Daniel Blake) anglického režiséra Kena Loacha. Pre Loacha je tento rok získaná palma už druhá v poradí, tú prvú získal v roku 2006 za vojnovú drámu Dvíha sa vietor.


Francúzsky herec Jean-Pierre Léaud dostal čestnú Zlatú palmu, ktorá je mimoriadnym ocenením za celoživotné dielo.

Po Zlatej palme druhé najvýznamnejšie ocenenie, Veľkú cenu, obdržala francúzsko-kanadská dráma Juste la fin du monde (Len koniec sveta) dvadsaťsedemročného kanadského režiséra Xaviera Dolana. Cenu poroty si z Cannes odváža snímka American Honey, ktorú natočila britská režisérka Andrea Arnold.

Cenu za najlepší mužský herecký výkon v Cannes získal Iránec Šaháb Hosejn, v kategórii najlepšia herečka zvíťazila Jaclyn Jose z Filipín.

Cenu za najlepšiu réžiu dostali francúzsky filmár Olivier Assayas a jeho rumunský kolega Cristian Mungiu. Mungiu dostal ocenenie za drámu Bacalaureat a Assayas za fantasy horor Personal Shopper, ktorý vznikol vo francúzsko-českej koprodukcii. Niektoré scény sa natáčali v Prahe.

Vlani získala Zlatú palmu filmová dráma o prisťahovalcoch zo Srí Lanky Dheepan od francúzskeho režiséra Jacquesa Audiarda. Druhé najvýznamnejšie ocenenie, Veľkú cenu, vlani udelila porota maďarskej dráme z vyhladzovacieho tábora v Osvienčime Saulov syn režiséra Lászlóa Nemesa, ktorá neskôr získala aj Zlatý glóbus a Oscara. Cenu poroty potom dostalo sci-fi Homár gréckeho režiséra Jorgosa Lanthimosa.

Ticketportal.sk