Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2016, 10:00

Kráľovská svadba bola pred 5 rokmi. William a Kate zlepšili imidž Británie

Kráľovská svadba bola pred 5 rokmi. William a Kate zlepšili imidž Británie
Zdroj: Reuters

Britský princ William a vojvodkyňa Catherine, potenciálny budúci kráľovský pár, uzavreli manželstvo pred piatimi rokmi. Pred zrakmi celého sveta ich vo Westminsterskom opátstve v Londýne zosobášil 29. apríla 2011 canterburský arcibiskup Rowan William, duchovný vodca anglikánskej cirkvi. Sobášom získali tituly vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea. Dnes už dvojnásobní rodičia významne prispeli k zvýšeniu obľúbenosti britskej kráľovskej rodiny.


Dvojica sa zoznámila počas štúdií na škótskej University of St Andrews. Pár tvoria s krátkou prestávkou od roku 2003. Zásnuby sa konali v októbri 2010 počas dovolenky v Keni. Budúci ženích daroval svojej nastávajúcej 18-karátový zafírový prsteň, ktorý patril jeho matke Diane, princeznej z Walesu.

Princ William, v poradí druhý následník britského trónu, navliekol Kate Middletonovej obrúčku z waleského zlata, ktoré svojmu vnukovi darovala kráľovná Alžbeta II. Sobášny obrad v katedrále sledovalo približne 2000 pozvaných hostí; od členov kráľovských rodín až po prominentov vrátane hudobníkov Eltona Johna a Paula McCartneyho, britskej futbalovej hviezdy Davida Beckhama s manželkou Victoriou alebo herca Rowana Atkinsona.

ONLINE PRENOS ZO SVADBY SPRED 5 ROKOV NÁJDETE TU.


Nevestu v šatách viktoriánskeho strihu od návrhárky Sarah Burtonovej z módneho domu zosnulého návrhára Alexandra McQueena priviedol k oltáru jej otec Michael Middleton za zvukov korunovačnej hymny. Ženích bol oblečený v jasnočervenej uniforme Írskej gardy a čakal na nevestu 45 minút v opátstve vyzdobenom ako anglická záhrada radom javorových stromov. Kate Middletonová, rovnako ako princezná Diana v roku 1981, nesľúbila Williamovi pred oltárom poslušnosť, ale "lásku, podporu, úctu a starostlivosť".


Sobášom sa z Williama stala Jeho kráľovská výsosť vojvoda z Cambridgea a z Catherine Jej kráľovská výsosť vojvodkyňa z Cambridgea. Titul vojvodu a vojvodkyne udelila novomanželom ako sobášny dar britská kráľovná Alžbeta II. Mladomanželia sa po obrade odviezli v otvorenom koči do Buckinghamského paláca, odkiaľ, stojac na balkóne, s úsmevmi mávali davu fanúšikov. Nechýbal ani novomanželský bozk. Obrad z opátstva prenášali kamery na veľké obrazovky na londýnskom Trafalgarskom námestí a v Hyde Parku. Podľa odhadov ho sledovalo 800.000 ľudí v uliciach Londýna a dve miliardy divákov na televíznych obrazovkách po celom svete.Desaťdňovú svadobnú cestu strávili William a Catherine v máji 2011 na africkom súostroví Seychely. Potom už na pár čakali pracovné a reprezentačné povinnosti. Ich prvé spoločné kroky smerovali v júli 2011 do Kanady a Spojených štátov. Prvorodený syn manželského páru George Alexander Louis, oficiálne titulovaný Jeho kráľovská výsosť princ George z Cambridgea, prišiel na svet 22. júla 2013. Jeho sestra, princezná Charlotte Elizabeth Diana, sa narodila 2. mája 2015.