20.02.2016, 12:43

Zuzana Piussi dokončila dokument Ťažká voľba. Do kín sa dostane ešte pred voľbami

Slovenská režisérka Zuzana Piussi dokončila svoj najnovší celovečerný dokument Ťažká voľba.

Zuzana Piussi. Snímka: TASR

V česko-slovenskom filme prináša pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane. Koncept spolu s autorkou pripravil Vít Janeček a Ivan Ostrochovský.

Film "o živote v systéme, kde sa vládne tým najlepším z pokleslých spôsobov", začali nakrúcať pred dvoma rokmi.

"Pracovali na ňom siedmi kameramani, po roku a pol sme film dotáčali, aby sme sa na materiál mohli pozrieť s odstupom času, dať z neho preč všetko, čo časom zostarlo, všetko, čo bolo dobové. Po dvoch rokoch sme začali strihať a snažili sme sa film urobiť tak, aby sme ukázali poetiku politického systému, ktorú väčšina ľudí nevníma, ostáva skrytá," povedala o svojom novom filme Zuzana Piussi.

Podľa nej sú niektoré veci najlepšie vidieť práve ako časozberné. Dokument Ťažká voľba si všíma správanie voličov, prácu marketingových expertov okolo kandidátov, sleduje prípravy na stretnutia s občanmi, diskusie.

"Vychádzali sme zo svetovej štatistiky, ktorá hovorí, že sa zhoršujú pozície zastupiteľskej demokracie, spočíva to v poklese dôvery vo volených zástupcov. Graf zostavený Svetovým ekonomickým fórom ukazuje pokles volebnej účasti za posledné polstoročie o 20 percent. Film sa zaoberá týmto fenoménom, najprv na pozadí prezidentských volieb a parlamentných volieb, ktoré ešte stále trvajú," doplnila režisérka.

Premiéra dokumentu Ťažká voľba sa uskutoční 27. februára o 17.00 v Bratislave, v A4 - nultom priestore. Do 4. marca film premietnu v ďalších slovenských mestách - v Trnave, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, a tiež v Prahe. Od 1. marca bude dostupný na internete. TASR informovala za tvorcov filmu Zuzana Golianová.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.