19.11.2013, 11:28

Bratislavu čaká prehliadka filmov Federica Felliniho

Pri príležitosti 20. výročia jeho úmrtia sa uskutoční v kine Lumiére profilová prehliadka pod názvom Filmový mág Federico Fellini.

Bratislavu čaká prehliadka filmov Federica Felliniho

Koniec novembra bude v bratislavskom Kine Lumiére patriť jednému z najvýznamnejších talianskych režisérov 20. storočia Federicovi Fellinimu. Pri príležitosti 20. výročia jeho úmrtia sa uskutoční profilová prehliadka pod názvom Filmový mág Federico Fellini, ktorá ponúkne deväť najznámejších režisérových filmov. TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).Prehliadku otvorí snímka Cabiriine noci v hlavnej úlohe s režisérovou manželkou Giuliettou Masinou. Rozpráva príbeh prostitútky, ktorá sníva o lepšom živote a napriek nepriaznivým okolnostiam si udržiava optimistický postoj k svetu. Fellini týmto filmom nepriamo nadviazal na predchádzajúcu snímku s Giuliettou Masinou Cesta, ktorá získala vôbec prvého Oscara udeleného v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. V tejto kategórii rovnako zvíťazil a Oscara získal film Cabiriine noci, Masina dostala za stvárnenie postavy Cabirie cenu pre najlepšiu herečku na MFF v Cannes.

Profilová prehliadka ponúkne ešte ďalších sedem svetoznámych diel, vrátane režisérovho prvého samostatne zrežírovaného filmu - romantickej komédie Biely šejk z roku 1952 až po snímku A loď pláva z roku 1983, ktorá je Felliniho poctou nemému filmu. Do výberu sa dostali aj slávne diela zo začiatku 60. rokov minulého storočia - Sladký život o strete tradícií s moderným svetom a 8 a pol s autobiografickými motívmi. Diváci tiež uvidia Felliniho prvý farebný film Giulietta a duchovia a snímky Klauni a Skúška orchestra z neskoršieho obdobia jeho filmovej tvorby.

Federico Fellini je jedným z najvýznamnejších a najoceňovanejších talianskych režisérov. Jeho filmy patria k zlatému fondu svetovej kinematografie. "Dodnes nás dojíma poéziou, jemnosťou a citlivosťou svojich snímok," uviedla na adresu režisérskeho velikána z Rimini Antonia Grande, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave, ktorá iniciovala vznik prehliadky. "Vo svojich filmoch vlastným nezameniteľným štýlom, presiaknutým satirou, no prekrytým jemným závojom melanchólie, dokázal vykresliť postavy, príbehy a miesta, kde - poeticky - neexistuje jasná deliaca čiara medzi realitou a predstavami. Bez prispenia geniálneho Felliniho diela by dnešná svetová kinematografia nebola tým, čím je," dodala.

Prehliadka sa začne 27. novembra a potrvá do 1. decembra. Predchádzať jej bude koncert filmovej hudby pod názvom Nino Rota a Federico Fellini, stretnutie dvoch legiend, na ktorom 25. novembra o 18.00 hodine vystúpi v Pálffiho paláci Pierluigi Ruggiero Quartetto z Talianska. Zaznejú diela svetoznámeho autora filmových soundtrackov Nina Rotu, vrátane skladieb z Felliniho filmov. Vyvrcholením koncertu bude Suite Felliniana od Salvatora Della Vecchiu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.