Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2015, 20:26

Víťazom festivalu v Cannes je film o utečencoch, uspel aj Maďar

Hlavnú cenu 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes - Zlatú palmu - získala dnes utečenecká dráma francúzskeho režiséra Jacqua Audiarda s názvom Dheepan.  Snímka je príbehom trojice srílanských utečencov, ktorí sa snažia nájsť nový život na predmestí Paríža. 
    Druhé najprestížnejšie ocenenie, takzvanú Veľkú cenu, si z festivalu odniesol film maďarského režiséra Lászlóa Nemesa s názvom Saul Fia (Saulov syn), zaoberajúci sa tematikou holokaustu. Išlo o jedinú snímku z východnej Európy, ktorá sa prebojovala do hlavnej súťaže. 
 


Prečítajte si recenziu snímky Saulov syn od Petra Nágela - tu.Cenu poroty získal grécky režisér Jorgos Lanthimos získal cenu poroty za koprodukčný film The Lobster (Homár).

Ocenenie pre najlepšiu herečku spoločne dostali Francúzska Emmanuelle Bercot (film Mon Roi, slov. Môj kráľ) a jej americká kolegyňa Rooney Mara (Carol). Za najlepšieho herca bol vyhlásený Francúz Vincent Lindon (La Loi du Marché, slov. Miera človeka). Cenu pre najlepšieho režiséra dostal Hou Hsiao-Hsien z Taiwanu (The Assassin, slov. Atentátnička). 
 


Zhodnotenie filmov nájdete - tu.Slávnostné udeľovanie cien uzavrelo najväčšiu prehliadku svetového filmu, ktorá sa v Cannes začala 13. mája. O Zlatú palmu za najlepší film, jedno z najprestížnejších ocenení vo svete kinematografie, sa tento rok uchádzalo 19 snímok, z toho 11 európskych. Deväťčlennú festivalovú porotu viedli laureáti Zlatej palmy, bratia Joel a Ethan Coenovci. Tvárou tohoročného festivalu bola legendárna švédska herečka Ingrid Bergmanová (1915-1982).

Ticketportal.sk