Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2015, 07:55

Tom Jones spieval zmoknutým fanúšikom na hrade. Skvelo

Bratislava si v stredu večer zaknihovala ďalší hudobný zážitok. V rámci Vivien Exclusive Night vystúpil na západnej terase Bratislavského hradu britský spevák Tom Jones. Koncertu so špeciálnou atmosférou hradných priestorov neprialo počasie a dážď prinútil návštevníkov obliecť si tenké igelitové pršiplášte, ktoré organizátori pripravili pre každého diváka. Hoci vyzeralo, že dážď sa večeru vyhne, nestalo sa takmer hodinu pred začiatkom koncertu už ľudia čakali premočení. Aj keď si mnohí zahundrali, že sa to mohlo vyriešiť inak, keď sa na pódiu objavil Sir Tom Jones všetko bolo dobré. A o chvíľku na to aj prestalo pršať.

Počas večera ponúkol celkom 24 piesní, medzi nimi aj viacero hitov zo svojej päťdesiatročnej úspešnej dráhy. V Bratislave sa stretol s vnučkou, ktorá študuje architektúru. Stretnutie s Petrom Hledíkom, kvôli pripravovanému filmu sa však nepodarilo. Po koncerte odletel súkromným lietadlom späť domov.
 


Bratislavskú Tom Jones Live šou začal v rokenrolovom štýle piesňami Burning Hell, Mama Told Me Not to Come, Didn't It Rain, Don't Knock a Tomorrow Night z repertoáru Boba Dylana, Why Don't You Love Me či Raise a Ruckus Tonight. S netradičným pomalým úvodom začal megahit Sex Bomb, nasledovali známe songy St. James Infirmary Blues, I'll Never Fall in Love Again, Shake a Hand, ďalší megahit Delilah, Elvis Presley Blues, gospelový song Soul of a Man, Tower of Song z repertoáru Leonarda Cohena, megahit Green Green Grass of Home, úplne prvý hit It's Not Unusual, skladba You Can Leave Your Hat On, ktorú poznáme aj z podania Joea Cockera, If I Only Knew, Crazy Bout an Automobile (Every Woman I Know) a na záver Reelin' and Rockin'.

Počas šou ukázal aj svoju bezprostrednosť a profesionalitu a keď sa k nemu predierala fanynka, neváhal ju vyzvať na pódium a urobil si s ňou aj selfie. Tá nadšene jasala ešte aj po zlezení z pódia.
 


Prečítajte si aj:
Tom Jones bude u nás nocovať v katakombách. A skúsi naše pivo
Tom Jones exkluzívne v HN: Môj úspech ma prekvapuje
Sex Bomb či Delilah. Osviežte si top hity Toma Jonesa
Vzniká film o Slovákovi, ktorý fotografoval Beatles aj Toma JonesaSir Tom Jones oslávil 7. júna už 75. narodeniny, energie mu však neubúda, akurát kučeravé vlasy dostali šedý odtieň, takže pomenovanie tiger z Walesu mu právom patrí dodnes. Hlasovo je na tom stále výborne, čo dokázal aj v Bratislave. Oporou na pódiu mu bola sprievodná kapela, ktorá podala rovnako špičkový výkon. Diváci si vytlieskali aj prídavok; boli ich nakoniec tri v podobe skladieb Thunderball, hitu Kiss a celkom na záver Strange Things z albumu Praise and Blame.

Žiada sa pristaviť pri dvoch skladbách Toma Jonesa. Tou prvou je It's Not Unusual. Bol to jeho prvý singel, ktorý sa dostal do rebríčka TOP 40. Ako novinka sa pieseň objavila 13. februára 1965 na 21. mieste, 6. marca 1965 sa dostala až na 1. miesto, kde zotrvala týždeň. Takže dnes má táto skladba už 50 rokov a šesť mesiacov. Druhou je hit Green Green Grass of Home. Ako novinka sa objavila v rebríčku 12. novembra 1966 na 20. mieste. Tri týždne jej trval postup až na prvú pozíciu, kde pobudla úctyhodných sedem týždňov. Je to dodnes najúspešnejší singel Toma Jonesa; jeho predaj dosiahol takmer dva milióny kópií.
 


Thomas Jones Woodward, ako znie jeho občianske meno, je rodák z waleského Pontypriddu neďaleko Cardiffu a pôvodne sa mal stať baníkom. Lekári však boli proti, pretože nemal úplne zdravé pľúca. Prvé spevácke roky urobil v robotníckych kluboch, pod menom Tommy Scott spieval každú sobotu so skupinou Senators. Pri jednom z vystúpení ho uvidel Gordon Mills, bývalý člen britskej vokálnej skupiny The Viscounts, ktorý sa stal jeho manažérom. Zmenil mu meno na Tom Jones podľa rovnomenného filmu. Od augusta 1964 začal vystupovať ako sólový spevák, na singli vyšla jeho prvá nahrávka Chills and Forever, ktorá sa však do hitparády nedostala. Úspech na seba nenechal dlho čakať; druhý singel so skladbou It's Not Unusual sa v marci dostal na prvé miesto hitparády. Pieseň mala nahrať vtedy už populárna speváčka Sandie Shaw, tá ju však odmietla. Úspech mala aj v Spojených štátoch, a tak 2. mája 1965 vystúpil prvýkrát v známej televíznej Ed Sullivan Show. V júni  1965 vyšla jeho debutová LP platňa Along Came Jones. V marci 1966 získal prvýkrát cenu Grammy ako najlepší nový umelec, v decembri 1966 viedol anglický rebríček so skladbou Green Green Grass of Home. Tom Jones dnes patrí medzi legendy svetovej hudobnej scény. V anglickej TOP 40 mal 38 piesní, tri z nich na prvom mieste, na svojom konte má štyridsať vydaných štúdiových albumov, k tomu patrí 20 kompilačných a päť koncertných albumov. Predaj jeho platní prevýšil hranicu 100 miliónov kópií. Britská kráľovná Alžbeta II. mu 29. marca 2006 udelila titul Sir.

Ticketportal.sk