Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2014, 08:31

Z amerického múzea ukradli Picassove diela v hodnote 85 tisíc dolárov

Striebornú misu s reliéfom tváre od Pabla Picassa ukradol neznámy páchateľ v piatok z expozície v Miami na americkej Floride, kde sa práve v týchto dňoch koná prestížny veľtrh súčasného umenia.

Dielo, ktorého cena sa odhaduje na 85.000 dolárov (68.800 eur), ukradli podľa polície v noci na piatok.

Ide o plytkú okrúhlu misu s priemerom 40 centimetrov, v ktorej strede je vygravírovaná usmievajúca sa tvár a na bokoch ruky. Picasso ju vytvoril v roku 1956. Pre dielo sa zaužíval názov Tvár s rukami. Ide o jedno z asi 20 diel s týmto motívom, ktoré Picasso vytvoril v polovici 20. storočia.

Riaditeľ veľtrhu Art Miami, Nick Korniloff, pre denník Miami Herald uviedol, že krádež sa vyšetruje. Dodal, že výstava je pod 24-hodinovým dohľadom pomocou kamerového systému, avšak kamery nie sú v blízkosti každej inštalácie. Picassova misa je jediným ukradnutým exponátom z výstavy, na ktorej sú podľa Korniloffa aj oveľa vzácnejšie diela, vrátane jednej Picassovej keramiky, ktorej cena sa odhaduje na 365.000 dolárov (295.300 eur).

Misu pripísali do registra stratených umeleckých predmetov, čo je celosvetová databáza stratených alebo ukradnutých diel.

Ticketportal.sk