Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2014, 12:27

Symbol Hollywoodu a veľvyslankyňa v Prahe. Zomrela Shirley Temple

Niekdajšia detská filmová hviezda vymenila hereckú kariéru za politickú a dilomatickú. V rokoch 1989-1993 pôsobila ako veľvyslankyňa USA v Prahe.

Shirley Temple Black zomrela prirodzenou smrťou v pondelok vo svojom dome v kalifornskom Woodside. "Bola obklopená rodinou a opatrovateľmi," napísala BBC. "Vzdávame hold životu plnému hereckých aj diplomatických úspechov a ... tiež našej milovanej matke, babičke a prababičke," uviedla rodina v oficiálnom oznámení. Temple sa v tridsiatych rokoch preslávila ako detská hviezda vo filmoch Bright Eyes, Stand Up and Cheer či Curly Top.Zažila vlastne dva odlišné životy. V šiestich rokoch dostala "detského" Oscara a stala sa miláčikom Ameriky, sladkým dievčatkom ovládajúcim trh reklám i hračiek. "Asi som bola najšťastnejšie dieťa na svete," spomínala neskôr. Po čase však zmenila hereckú kariéru za politickú a neskôr diplomatickú, v rokoch 1989-93 bola tiež americkou veľvyslankyňou na českej pôde.

Ako detská hviezda s plavými kučierkami dostávala tisíce listov denne, ďakoval jej aj prezident Roosevelt a v 30. rokoch bola najobľúbenejším symbolom Hollywoodu vôbec, museli sa pred ňou skloniť aj Clark Gable alebo Greta Garbo. Rovnako ako s herectvom, začala čoskoro aj s manželstvom. Prvýkrát sa vydala v šestnástich rokoch, s hercom Johnom Agarom mala dcéru, ale štyri roky po vojne už požiadala o rozvod a odišla od filmu. Na Havaji potom spoznala svojho "osudového muža", ktorého priezvisko po sobáši v roku 1950 prijala, podnikateľa Charlesa Aldena Blacka a spolu mali tri deti.Pre divákov však zostávala stále oným bezprostredným dievčatkom, ktorá vládla snímkam Žiariace oči, Miláčik, Malý plukovník, Jeho malá priateľka alebo Chudobné bohaté dievčatko. Hrala knižnú hrdinku Heidi, Malú Miss Broadway i Malú princeznú, neskôr sa objavila vo vojnovej snímke Keď si odišiel. Dospela možno skôr, ako si priala. "Na Santa Clausa som prestala veriť, keď som mala šesť. V obchode ma požiadal o podpis," spomínala.Koncom päťdesiatych rokov skúsila krátko druhú hereckú etapu v divadle a televízii  avšak od 60. rokov už sa venovala politike. Kandidovala do Kongresu, zastupovala Spojené štáty v OSN a potom na diplomatických postoch v Ghane a Česku. Pýšila sa titulom Čestný dôstojník zahraničnej služby.

idnes.cz