Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2015, 19:10

Pol miliardy dolárov. Toľko zarobili rekordné Star Wars za prvé dni

Siedmy diel ságy Hviezdne vojny pod názvom Sila sa prebúdza doteraz na predaji lístkov po celom svete vyniesol galaktických 517 miliónov dolárov (477,11 milióna eur). Predaj lístkov v samotných USA a Kanade cez víkend zarobil rekordných 238 miliónov dolárov, pričom odhady hovorili o 220 miliónoch dolárov. Hviezdne vojny tak výrazne prekonali aj júnovú premiéru Jurského sveta, ktorá zarobila rekordných 208,8 milióna dolárov.
 

 

Siedmy diel ságy už zlomil niekoľko filmových rekordov a získal si priaznivú odozvu divákov aj kritikov. Len v piatok 18. decembra, čo bol prvý kompletný deň v amerických kinách, vyniesol 120,5 milióna dolárov. Ide o historicky najvyššiu sumu, ktorú film na predaji lístkov zarobil za jediný deň. K tomu je potrebné pripočítať 57 miliónov dolárov, ktoré zaplatili fanúšikovia pri večerných premiérach vo štvrtok 17. decembra.

 


Prečítajte si aj:
Recenzia: Star Wars sú stávka na istotu. A boja sa experimentovať
Star Wars sú tu už 38 rokov. A majú šancu poraziť Avatara či Titanic


 

Nový diel Hviezdnych vojen, ktorý režíroval J.J. Abrams, má veľkú šancu stať sa najvýnosnejším filmom v histórii. Podľa niektorých analytikov by mohol prekonať súčasného rekordmana Avatar, ktorý od svojej premiéry v decembri 2009 zarobil až 2,8 miliardy dolárov.

 

 

Film "Sila sa prebúdza" sa začal premietať po celom svete od stredy 16. decembra. Predaj lístkov v zahraničí do piatku dosiahol 129,5 milióna dolárov, keď film zlomil rekordy premiérovej návštevnosti v Británii, Nemecku, Austrálii, Brazílii a mnohých ďalších krajinách.

Prvý film z dnes už sedemdielnej ságy natočil a režíroval George Lucas v roku 1977. Disney kúpil jeho firmu Lucasfilm, ktorá produkovala Hviezdne vojny, v roku 2012 za 4 miliardy dolárov a prebudenie Sily stálo viac než 200 miliónov dolárov. Film sa už premieta vo všetkých krajinách s výnimkou Grécka a Indie, kam príde do kín 24. decembra. Čína, druhý najväčší filmový trh, stanovila debut na 9. januára.

 


 

Ticketportal.sk