Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2015, 09:57

Rozdali sa ceny pre najúspešnejších autorov hudobnej scény. Tu sú víťazi

Slovenský ochranný zväz autorský ocenil v utorok večer cenami SOZA najúspešnejších autorov slovenskej hudobnej scény za rok 2014. Najúspešnejším autorom galavečera bol básnik a textár Kamil Peteraj, ktorý dvakrát prišiel pre ocenenie na javisko bratislavského Divadla Aréna.

Kamil Peteraj získal cenu  pre textára najhranejších hudobných diel za rok 2014 a Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo. Snímka: TASR/A. Galica

Cenu SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel v roku 2014 získal líder skupiny IMT Smile Ivan Tásler. Na svojom konte majú desať vydaných štúdiových albumov, absolvovali veľmi úspešné vystúpenia s Lúčnicou v spoločnom koncertnom projekte Made In Slovakia, ktorý pre veľký úspech zopakujú na vianočnom turné v Prahe, Bratislave a Košiciach.

Cenu pre textára najhranejších hudobných diel získal Kamil Peteraj. Prvé dva texty piesní Jesenné litánie a Dám ti lampu napísal na podnet Mariána Vargu už v roku 1968 na prvý album skupiny Prúdy Zvoňte, zvonky. Najnovšími z jeho pera sú texty piesní Live Mira Žbirku a Na vysokej skale, duetu Roba Grigorova a Kristíny.

Cenu za najhranejšiu skladbu si odnáša skupina Hex. Autormi ocenenej piesne Keď sme sami sú členovia skupiny Peter Dudák a Martin Žúži, ktorý je aj autorom textu. V éteri rotuje ich ďalší hit Beh. Skupina má za sebou ďalší úspešný rok, zakončí ho v novembri na Všetko najlepšie Acoustic Tour, kde by mali predstaviť aj nový koncertný album.

V kategórii najpredávanejší nosič zvukového záznamu tvorby slovenských autorov si ocenenie odnáša Jana Kirschner za album Moruša: Biela, ktorá vyšla na značke Slnko Records. V novembri 2014 vydala aj druhú časť tohto nezvyčajného hudobného projektu s názvom Moruša: Čierna.


Cenu za najpredávanejší nosič zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov získalo CD+DVD Hlasy 2 Richarda Müllera a skupiny Fragile na etikete Universal Music. Za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní si cenu SOZA odnáša Rádio Modra.

V rámci večera už 18. ročníka oceňovaní odovzdali zástupcovia SOZA aj štyri honorárne ceny, ktoré sú vyjadrením prínosu osobnosti pre hudobnú kultúru Slovenska. Cenu SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí za rok 2014 si prevzal skladateľ a propagátor dychovej hudby Adam Hudec. Zápisom do Zlatej knihy SOZA boli in memoriam poctení huslista, virtuóz a skladateľ Ján Berky-Mrenica (1939-2008) a hudobný skladateľ aj pedagóg Tadeáš Salva (1937-1995). Mimoriadnu cenu SOZA za význanmý prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry získal Andrej Šeban.Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo získal básnik a textár Kamil Peteraj. Spolu s Borisom Filanom je považovaný za zakladateľa modernej slovenskej textovej tvorby. Na svojom konte má viac ako desať Cien SOZA ako najhranejší autor, tú prvú získal v roku 1996. Napísal texty piesní pre skupinu Modus, Mira Žbirku, Pavla Hammela, Roba Grigorova, pre Mariku Gombitovú napísal texty všetkých pesničiek, ktoré vydala na deviatich albumoch v rokoch 1979 až 1994. Viacero textov napísal pre speváčku Kristínu, je autorom textov piesní na novom albume Roba Grigorova Dych a novom albume Pavla Hammela, ktorý vychádza o pár dní.
 „Túto cenu si vážim preto, že ju dostali samí cenní ľudia. To znamená, že to nie je cena, ktorá by bol zdevalvovaná. Tá cena má stále svoju vysokú hodnotu, a tú hodnotu tvoria tí, ktorí ju mali, teda tá reťaz tých, ktorí boli predo mnou a dúfam aj tých, ktorí budú po mne,“ uviedol pre TASR ocenený Kamil Peteraj.

Ticketportal.sk