Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2015, 14:56

Zajtrajšiu noc sa neoplatí prespať. Strávte ju v divadle

Nezapadli ste? To je motto šiesteho ročníka projektu Noc divadiel, ktorý spojí 21. novembra divadlá na Slovensku a v Európe. Toto podujatie už tradične prezentuje divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Do projektu sa zapojí šesťdesiattri divadiel.

„Noc“ sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, vo viacerých slovenských mestách súčasne. Slovenské divadlá otvoria svoje priestory počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom, novým divákom a inšpirácii zvonku. Divadlá sa spoja presne o 19.00 hod., keď vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk. Vyberáme pre vás tri tipy.

Divadlovica
Slovenské národné divadlo, Bratislava
Opera SND, historická budova SND, Hviezdoslavovo námestie
17.00 – 19.00 hod.
Na Noc divadiel ponúka Opera SND predstavenie pre deti  Figaro sem, Figaro tam o 17.00, a  malý event s deťmi po predstavení (cca 40min.). O predstavení im porozpráva dramaturg a niektorí účinkujúci. Povedia im o rozdieloch medzi ´malým´ divadlom pre deti, a ´veľkým´ pre dospelých. Vysvetlia im prečo sa v opere spieva, ako funguje, prevedú ich zákulisím s komentárom a zodpovedajú na ich otázky.

Ľudovít Št(o)úr – 200
Budova štátneho konzervatória, Košice
17:00-18:00 hod.
Predstavenie, ktoré vám priblíži nielen život Ľudovíta Štúra, dejinné udalosti nášho národa, ale aj veľkolepú tvorbu štúrovských básnikov v osobitom podaní mladej generácie nastupujúcich hercov. Po predstavení je pripravený dialóg medzi divákom a tvorcami, nielen o predstavení Ľudovít Št(o)úr – 200, ale aj o tom ako štúrovcov vníma dnešná, mladá generácia.Emmerich Kálmán – Vojvodkyňa z Chicaga
Štátna opera, Banská Bystrica
18:00 hod.
Opereta v dvoch dejstvách s libretom Juliusa Brammera a Alfreda Grünwalda mala premiéru  v roku 1928 vo viedenskom Theater an der Wien. Témou zábavného príbehu je dobrodružná cesta dcéry milionára Miss Mary Loyd a jej bizarné predsavzatie kúpiť si v Európe palác aj s princom. V pestrej kompozícii sa miešajú prvky viedenskej hudobnej tradície a jazzu. Opereta zaznamenala v časoch svojho vzniku veľkú popularitu nielen v Európe, ale aj USA.

Súvisiace články

Ticketportal.sk