Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2015, 15:52

Koza má konkurenciu. Francúzi a Poliaci poslali na Oscara silné filmy

Príbeh piatich tureckých sestier pod názvom Mustang bude tentoraz reprezentovať francúzsku kinematografiu v súboji o prestížnu sošku Americkej filmovej akadémie - Oscara - pre najlepší zahraničný film roka. Film francúzskej filmárky tureckého pôvodu Deniz Gamze Ergüvenovej uviedli v rámci Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Kritici snímku prijali mimoriadne pozitívne. Dielo mohli vidieť aj návštevníci festivalovej prehliadky v Karlových Varoch. Príbeh sa odohráva v obci na severe krajiny polmesiaca a je vnímaný ako vášnivá oslava radosti zo života.
 


Prečítajte si aj:
Slovensko posiela na Oscara film Koza o rómskom boxerovi
Česi posielajú na Oscara film Domácí péče, ktorý zaujal vo svete


   Originálny film jedného z najosobitejších a najrenomovanejších poľských filmárov Jerzyho Skolimowského 11 minút, ktorého dej ponúkne 11-minútové zásadné udalosti zo života viacerých hrdinov, bude poľskú kinematografiu reprezentovať v boji o Oscara pre najlepší zahraničný film roka. Poľsko bude nobhajovať prestížnu sošku v danej kategórii po vlaňajšom triumfe snímky Ida režiséra Pawla Pawlikowského. Práve on predsedal odbornej komisii Poľského ústavu filmového umenia, ktorá jednohlasne vybrala kandidátsku produkciu na Oscara.

Snímka, ktorú nakrútili v poľsko-írskej koprodukcii, mala premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach a do poľských kín príde v novembri 2015. Samotný scenárista a režisér v jednej osobe na margo tohto svojho diela, inšpirovaného smrťou jeho syna, nedávno povedal, že má mnoho významov. Osobne ho vníma tak trocha ako poému, v ktorej sa využívajú metafory a symboly, avšak ich hľadanie a interpretáciu chce prenechať divákom.Galavečer udeľovania Oscarov, z ktorého vzídu samotní laureáti, sa uskutoční v Los Angeles 28. februára 2016. Ešte predtým budú známe nominácie na prestížne ocenenia v jednotlivých kategóriách.

Ticketportal.sk