Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2015, 14:42

Karel Gott: Srdce mi hovorí ísť na Slávika, lekári mi to zakazujú

„Aké mám nesplnené sny?“ Zamyslí sa Karel Gott nad prvou otázkou v exkluzívnom rozhovore pre iDNES.cz a odpovie: „Snívam o tom, že to najlepšie ešte len príde.“ Aj keď má za sebou prvú časť liečby rakoviny lymfatických uzlín, usmieva sa, je vtipný a profesionálny. Taký, akého ho odjakživa pozná celý národ.

Ako sa cítite?
Ako po prvej chemoterapii. Každý pacient znáša liečbu inak, podľa lekárov sa držím dobre.

Sú s vašou liečbou spokojní?
Hneď na začiatku som ich požiadal, aby mi nosili len dobré správy. To hovorím trochu na odľahčenie. V skutočnosti sú ku mne úprimní. Našťastie sú teraz všetky moje laboratórne testy natoľko v poriadku, že ma mohli poslať do domáceho liečenia.

Pôjdete teraz v sobotu na vyhlásenie Českého slávika?
Túto otázku som čakal... Počúvam lekárov, ktorí mi účasť vzhľadom na oslabenú imunitu neodporúčajú. Stále som jednou nohou v nemocnici. No moje srdce hovorí áno, ísť tam.

Čo všetko vás ešte čaká a ako dlho terapia potrvá?
Keď bude všetko dobre prebiehať a nevstúpia do liečby nejaké výrazné problémy alebo komplikácie, mala by trvať do apríla.

Mali ste ťažkosti dlhšie alebo prišli náhle?
Mal som problémy s trávením, ale nijako zásadne som ich neriešil. V tú osudnú nedeľu som do IKEM pôvodne išiel pre srdce, s ktorým sa tam liečim. Pri vyšetreniach sa však zistilo, že ide o náhlu brušnú príhodu. Bol som okamžite hospitalizovaný, dôkladne vyšetrený a následne operovaný.

Uvažovali ste, že by ste sa liečili v zahraničí, alebo bolo Česko jasná voľba?
Vôbec som o tom neuvažoval! Ani na chvíľu mi niečo také nenapadlo a prekáža mi, že sa niečo také v médiách objavilo.

Máte od lekárov nejaké odporúčania, čo môžete a nesmiete?
O tom, čo môžem a čo nie, so mnou hovoril špecialista. Vychádzam najviac z vlastnej skúsenosti, preto jem a pijem to, na čo som práve dostal chuť. Na alkohol nemám chuť vôbec, teda len s výnimkou plzenského piva.

Čo vám prebehlo hlavou, keď vám lekári oznámili vážnu diagnózu?
Aj napriek tomu, že som situáciu najprv vnímal hmlisto, s osudom som sa zmieril. Prvé, čo mi napadlo: asi to takto má byť... Myslel som na dcéry a na manželku, moje myšlienky boli najprv zdrvujúce. Hovoril som si, či ich ešte uvidím, či budeme ešte spoločne sedieť a baviť sa, alebo sa spolu celá rodina pozerať na nejaký film, či bude všetko ako predtým.

Dala vám túžba byť s nimi silu a energiu?
Veľa viery a sily mi dodalo, keď ma moje dievčatá navštívili. Aj keď mi manželka hovorila, že trošku na dcérach vidí, že ich to vzalo, predo mnou sa zdalo, že správu o mojej chorobe prijali.

Vážne ochorenie často človeku prehádže hodnoty a priority. Máte tiež tú skúsenosť?
Áno! Žil som v rýchlom tempe a náhle stop. Mal som teraz prvýkrát čas prehodnocovať, čo kto pre mňa naozaj znamená a naozaj som za priebeh speváckej kariéry a vôbec za celý svoj život taký vďačný, že by bolo rúhanie, keby som teraz žobral. Uvedomil som si, že mám rodinu, publikum, energiu mi dodávala pozitívna podpora ľudí a napadlo mi, či nie som v cieli, že takto to má byť. Žijem život až nečakane naplnený. Keď som začínal, nedalo sa vôbec tušiť, že mi bude domáce publikum verné naprieč viacerými generáciami. V Nemecku hovorili Das ist unser Karel Gott, v Rusku zase Eto naš Karel Gott, to je vyznamenanie možno azda lepšie ako štátne.

V ťažkých časoch človeka drží rodina...
...že by som s ňou mal byť častejšie, mi napadalo ešte pred stanovením diagnózy. Aj navzdory úspechu minulého a tohto roka, keď som išiel naozaj na maximum. Prišla myšlienka, či by si nebolo lepšie urobiť prestávku, alebo povedať, že už som všetko zaspieval a venovať sa viac rodine a počkať, či príde nová invencia. Inými slovami, premýšľal som čo ďalej?

K pauze vás donútila až choroba.
Rodinu si teraz užívam naozaj naplno až tak, že niekedy sa snažím pred deťmi nedať najavo, že mi nie je dobre a zahrať otecka takého, akoby žiadna choroba neexistovala. Som vďačný, ako sa o mňa Ivanka intenzívne stará, naozaj dvadsaťštyri hodín denne.

Máte niekedy chuť si zaspievať?
Spievať ešte nemôžem, ale ani mi to zatiaľ nenapadlo. A keď si nemôžem zaspievať, tak sa mi dokonca ani veľmi nechce počúvať moje obľúbené platne.

Blížia sa Vianoce, kde ich budete tráviť?
Vianoce mám natoľko spojené s domovom, že som ich zásadne trávil doma. Na Vianoce sa patrí byť v kruhu najbližších, počúvať vianočné piesne a jesť sladkosti. Len u nás som natočil päť vianočných albumov ... k Vianociam mám jednoducho vzťah.

Čo by ste odkázali svojim priaznivcom?
Veľmi si vážim vašu podporu, ktorú mi prejavujete mnohými spôsobmi, veľmi mi to pomáha a je to silnou súčasťou mojej liečby.

Ticketportal.sk