Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2015, 12:32

Van Gogh s Gauginom maľovali jeseň vo Francúzsku. Za 59 miliónov

Za vyše 66 miliónov amerických dolárov (viac ako 59 miliónov eur) vydražili v New Yorku obraz jesennej scenérie vo Francúzsku od slávneho holandského maliara Vincenta van Gogha. Informovala o tom agentúra AP.Maľba s názvom L'Allée des Alyscamps (F569) vznikla v roku 1888. Van Gogh ju namaľoval v priebehu dvoch mesiacov v období, keď tvoril spoločne s maliarom Paulom Gauginom vo francúzskom meste Arles. Van Goghovo dielo sa podarilo vydražiť na aukcii impresionizmu a moderného umenia v utorok večer v priestoroch newyorskej aukčnej siene Sotheby's. Podľa informácií spravodajského servera NY Times obraz putoval do rúk súkromného zberateľa z Ázie. Odhadovaná cena predaja vzácnej jesennej scenérie bola 40 miliónov amerických dolárov, pričom o ňu zabojovalo päť účastníkov aukcie, uviedli NY Times.

Za rekordnú dražbu van Goghovho obrazu pod záštitou Sotheby's sa považuje Portrét doktora Gacheta, za ktorý v roku 1990 zaplatil jej nový majiteľ až 82,5 milióna amerických dolárov (vyše 74 miliónov eur).

Počas utorňajšieho večera vydražili v New Yorku aj šesť malieb od impresionistu Clauda Moneta vrátane obrazu z umelcovho cyklu Lekná (1895–1926). Táto maľba z roku 1905 sa predala na aukcii za 54 miliónov amerických dolárov (48,5 milióna eur).

Ticketportal.sk