Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2014, 00:05

Portugalsko chcelo znížiť dlh dražbou. Zrušili ju

Portugalsko chcelo predajom 85 diel španielskeho majstra surrealizmu Joana Miróa vykompenzovať časť finančnej straty, ktorú utrpelo pri záchrane banky Banco Portugues de Negócios v roku 2008. Miróove diela, ktoré sa stali portugalským verejným majetkom pri znárodnení banky, sa mali včera začať dražiť v Londýne. Aukcia, ktorú mala organizovať spoločnosť Christie´s, však bola napokon zrušená, píše BBC.


Dielo Žena a vtáky patrilo k najdrahším dielam kolekcie, s hodnotou medzi 6,5 a 11,5 milióna dolárov.

Aukcia už skôr vyvolala kontroverziu. Časť Portugalcov požadovala, aby bola kolekcia vystavená. Vláda argumentovala, že v dôsledku úsporných opatrení, ktoré boli podmienkou poskytnutia pomoci tejto krajine eurozóny vo finančnej kríze, jej chýbajú peniaze na kultúru. A tvrdila, že Miróova kolekcia nepatrí medzi jej priority. Portugalsko v roku 2011 potrebovalo 78 miliárd eur medzinárodnej pomoci, aby sa vyhlo štátnemu bankrotu.

Niekoľko hodín pred plánovaným začiatkom aukcie však sudca v Lisabone zamietol žiadosť hlavnej opozičnej Socialistickej strany (PS), aby predaj diel zastavil. Samotnú aukciu sa tak nakoniec rozhodla stopnúť samotná Christie´s. Právna neistota vytvorená týmto pokračujúcim sporom pre nich znamenala, že neboli schopní bezpečne ponúkať diela na predaj. "Máme zodpovednosť voči našim kupujúcim, musia si byť istí, že diela môžu byť právne prenesené na nich bez problému. Dúfame, že obe strany v tomto spore vyriešia svoje spory v pravý čas," znie stanovisko spoločnosti.

Aukčná sieň ešte predtým označila kolekciu za "jednu z najväčších a najpôsobivejších ponúk diel tohto umelca, aká sa kedy dražila", informovala agentúra AP. Dražba celej kolekcie mohla podľa odhadov vyniesť asi 36 miliónov eur.

Katalánsky maliar, sochár a keramikár Miró bol v 20. rokoch 20. storočia vedúcou osobnosťou surrealistického hnutia a ovplyvnil celú generáciu abstraktných expresionistov. Aukčná sieň očakávala, že najviac vynesú dva z jeho obrazov: "Žena a vtáky" z roku 1968, ktorého predajnú cenu odhaduje na štyri až sedem miliónov libier (4,8-8,5 milióna eur) a "Obraz", odhadovaný na 2,5-3,5 milióna libier (3- 4,3 milióna eur). Doterajší dražobný rekord Miróa je 23,56 milióna libier (vyše 28,5 milióna eur), za ktoré sa v roku 2012 predal jeho obraz Modrá hviezda.

Aj ďalšie krajiny sa už v minulosti zbavovali umeleckých diel pri reštrukturalizácii svojich problematických bánk, v dôsledku čoho sa na trh dostali diela významných umelcov. Podobne ako inde však portugalská aukcia bude iba kvapkou v mori v strate, ktorá v roku 2008 vznikla pri kolapse Banco Portugues de Negócios. Proces s 15 ľuďmi, ktorí údajne kolaps banky zavinili a boli obvinení z korupcie, podvodov a zlého hospodárenia, sa vlečie už tri roky.