21.03.2015, 22:56

Vznikol slovensko-maďarský western. S hollywoodskym hercom

Vznikol slovensko-maďarský western. S hollywoodskym hercom

Moderný western Mirage otvoril včera večer v Bratislave 22. ročník medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Slávnostnú premiéru umocní prítomnosť hlavného predstaviteľa, hollywoodskeho herca Isaacha de Bankolé. "Práca na tomto westerne v maďarskej Puste o africkom futbalistovi bola pre mňa nová vynikajúca skúsenosť. Stala sa však chyba pri preklade textu, pretože ten futbalista mal byť beloch," vtipne konštatoval na piatkovej tlačovej konferencii 57-ročný černošský rodák z Pobrežia Slonoviny Isaach de Bankolé.


Isaach de Bankolé. Snímka: TASR/M. Svítok


Film maďarského režiséra Szabolcsa Hajdu vypovedá o rasizme, rovnoprávnosti, moci a slobode. Je to príbeh afrického futbalistu Francisa, ktorý na úteku pred spravodlivosťou nachádza úkryt na farme ďaleko od civilizácie, v bezhraničnej maďarskej prérii na veľkej rovine s nekonečným horizontom. Veľmi skoro zisťuje, že je to miesto moderného otrokárstva a farmu vedie šéf miestnej mafie. Francis sa ocitá uprostred najväčšieho zápasu vo svojom živote, v ktorom sa však nehrá o góly, ale o slobodu a hlavne prežitie.

V bývalom režime bola Pusta prosperujúci región s obrovskými husími farmami. Režisér tam vyrastal a chcel nakrútiť film, ktorý by zachytil pocit života na Puste a najmä, ako sa to zmenilo po páde komunizmu, keď v dôsledku ekonomických problémov prežilo len málo súkromných fariem. Ilegálne vládli na farmách bezcitní šéfovia, ktorí doslova zneužívali tamojších chudobných pracovníkov. Otvorené hranice umožnili príchod ľudí z rôznych etnických kultúr. Z niektorých sa stali kriminálnici a farmy boli útočiskom zločincov na úteku. "Je to zjednodušený príbeh s prastarým vzťahom medzi utlačovateľom a utlačovaným. Všade, kde bol film, v Toronte, Izraeli, Rumunsku, ho ľudia vnímali v rôznych dimenziách a mohli vidieť aj svoju situáciu, ak sú nejako utláčaní. Film už bol na vyše 20 festivaloch na všetkých kontinentoch, ale až tu dnes bude mať pre mňa skutočnú premiéru. Táto premiéra bude ako kar po pohrebe, keď pre mňa už nastane upokojenie. Bez slovenskej pomoci z Audiovizuálneho fondu by tento film nevznikol," prezradil režisér Szabolcs Hajdu.Okrem finančnej podpory má Slovensko vo filme zastúpenie v osobách ôsmich hercov. "Pre mňa to bola vzácna skúsenosť, aj keď som tam mal malú úlohu," povedal jeden z nich - Attila Mokos.

Isaach de Bankolé sa stal hercom náhodne. Objavili ho v uliciach Paríža, keď študoval za pilota. Má univerzitný diplom z herectva aj z matematiky. Na plátnach kín sa objavil vo vyše 50 filmoch. Je dvorným hercom režiséra Jima Jarmuscha. Hlavné úlohy stvárnil v jeho snímkach Hranice ovládania, Noc na Zemi, Ghost Dog - Cesta samuraja a Káva a cigarety. V roku 2000 ako režisér nakrútil film Traveling Miles, v ktorom aj hral. V roku 2006 stál po boku Daniela Craiga ako obávaný terorista Steven Obanna v hviezdnom filme Casino Royale. Je držiteľom francúzskeho národného filmového ocenenia Cézar.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.