Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2015, 09:10

Zomrel kráľ blues. Po dlhej chorobe odišiel B.B. King

Vo veku 89 rokov zomrel včera neskoro večer v Las Vegas gitarista a spevák B.B. King považovaný za kráľa blues, jeho úmrtie oznámil jeho právny zástupca. V poslednej dobe bol vážne chorý. V 80. rokoch 20. storočia mu diagnostikovali cukrovku 2. typu. V apríli bol niekoľko dní hospitalizovaný kvôli problémom s týmto ochorením. V máji King na svoju facebookovú stránku napísal, že je v hospici v Las Vegas. Riley B. King, ako znie jeho skutočné meno, napriek tomu zomrel v spánku vo svojom dome v Las Vegas. Donedávna mal ešte každý rok stovku koncertov.
 

 

A Message From B,B,"I am in home hospice care at my residence in Las Vegas.Thanks to all for your well wishes and prayers."B.B. King

Posted by BB King on 1. máj 2015

 

 

Narodil sa 16. septembra 1925 v  Mississippi v USA. Začal vystupovať v 40. rokoch minulého storočia - jeho kariéra začala v roku 1949 v spoločnosti RPM Records v Los Angeles. Okrem iného pracoval aj ako DJ v Memphise, kde dostal prezývku „Beale Street Blues Boy“, skrátenú na B. B., z čoho aj vzniklo jeho slávne meno B.B. King.
B.B. King strávil hraním viac ako 70 rokov. Snímka: AP

 

Svojim gitarám od začiatku svojej kariéry dával meno Lucille. Hrať začínal na nástrojoch značky Fender a Gretsch, potom však už hrával na "gibsonkách". Počas viac ako 70 rokov svojej kariéry B.B. King vydal desiatky albumov. Aj keď tvrdil, že prsty ho neposlúchajú, zvuk jeho gitary bol ľahko rozpoznateľný, približuje agentúra Reuters.

Na svetových pódiách odovzdával hudbu, ktorú sa naučil ako chudobný chlapec v delte v  Mississippi. Na gitaru ho naučil hrať jeho bratranec Bükk White. "Kráľ blues" mal hlboký, zvučný hlas, dokázal blues okoreniť prvkami jazzu, swingu alebo popu. Inšpiroval stovky nielen bluesových, ale aj rockových muzikantov. "B. B. King bol jeden z mála klasických bluesových interpretov, ktorých hrali aj mainstreamové rádiá," poznamenal gitarista Aerosmith Joe Perry.

V roku 1969 zahajoval turné skupiny The Rolling Stones s názvom „American Tour“, čím si získal veľkú obľubu.  Jeho prvým veľkým hitom bol remake piesne Raya Hawkinsa „The Thrill Is Gone“, za ktorú získal cenu Grammy a ktorá sa stala hitom ako R&B, tak aj popových hitparád. Skončil aj na 193. mieste v rebríčku 500 najlepších skladieb všetkých čias. 

  

 

Úspechy nasledovali i v ďalších rokoch, bodoval s piesňami ako „To Know You Is to Love You“ a „I Like to Live the Love“. V rokoch 1951 až 1985 sa Kingove piesne objavili v R&B hitparádach až sedemdesiatštyri krát. V 80. a 90. rokov a hlavne po roku 2000 nahrával stále menej, objavoval sa najmä v televíznych šou. V roku 1988 však oslovil novú generáciu, keď s írskou skupinou U2 urobil singel „When Love Comes to Town“, neskôr pracoval aj s Ericom Claptonom na albume Riding With the King.
 

 

V roku 2006 začal svoje rozlúčkové turné a v zime toho roku vystupoval v Brazílii. Na tlačovke dostal otázku, či je to naozaj jeho posledné turné a on odpovedal: "Mojím obľúbeným hercom je jeden muž zo Škótska menom Sean Connery. Väčšina ho pozná ako agenta Jamese Bonda 007. Nakrútil film s názvom - Nikdy nehovor nikdy." V roku 2009 dostal svoju poslednú, pätnástu, cenu Grammy za album One Kind Favor.

Bol tiež nositeľom čestného doktorátu Yaleskej univerzity a jeho prínos a význam pre americkú kultúru a jej šírenie po svete ocenili vyznamenaniami viacerí prezidenti USA - Bill Clinton mu v roku 1995 udelil prestížnu cenu Kennedy Center Honors a George W. Bush ho v roku 2006 vyznamenal Prezidentskou medailou slobody. Bol uvedený do Siene slávy bluesu. Časopis Rolling Stone ho zaradil na tretie miesto na zozname najväčších gitaristov všetkých čias. 


Na Twitteri sa začali objavovať správy od jeho kolegov, aj bežných ľudí, jednu napísal i Leny Kravitz.
 

 

 

Ticketportal.sk