Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Vo štvrtok ráno zomrel po ťažkej chorobe známy slovenský kňaz Anton Srholec. Informovali o tom viaceré slovenské médiá.

Srholcovi približne pred rokom diagnostikovali nádor na pľúcach.

Srholec v nemocnici podstupoval chemoterapiu a jeho stav sa spočiatku zlepšoval. Situácia sa ale obrátila. Rakovina sa mu rozšírila aj do kostí, kňaz sa už v lete 2015 rozhodol prestať bojovať.

"Človek má myslieť už od rána, kde bude spať večer. A ja som si celý život tak nejak pripravoval. Človek musí dať životu zmysel, aby ho napĺňal každý deň, tvorbou, zmyslom, zápasom o spravodlivejší svet", povedal obľúbený kňaz pred pár mesiacmi.

Čítajte viac o živote Antona Srholca:
Bol som druhotriedny človek. Srholec, alias Don Antonio

Anton Srholec sa narodil 12. jún 1929 v Skalici. Pôsobil ako kňaz, spisovateľ a charitatívny pracovník.

V roku 1951 sa pokúsil prekročiť hranice, prichytili ho, odsúdili a dostal 12 rokov väzenia. Strávil ich prevažne v uránových baniach v Jáchymove.

V roku 1969 dostal povolenie odísť na tri mesiace do Talianska, pobyt si predĺžil na rok a dokončil teologické štúdiá na Pápežskej saleziánskej univerzite v Turíne. Za kňaza ho vysvätil pápež Pavol VI. v roku 1970.

Anton Srholec sa takto prihováral z nemocnice svojim fanúšikom na festivale Pohoda:

Nuž, asi len jedna veta, čo sme si povedali s Danielom, keď sme to boli pozrieť v tej nemocnici: Niektorí ľudia sú nenahraditeľní.

Posted by Tomáš Prištiak on Thursday, 7 January 2016

Zdroj videa: facebookovský profil Tomáša Prištiaka z .týždňa

Po návrate domov pracoval len manuálne, no pololegálne robil i duchovnú službu, hlavne so zameraním na mládež. Bol neustále sledovaný Štátnou bezpečnosťou.

Po roku 1989 činný v Slovenskom Helsinskom výbore pre práva menšín a v mnohých ďalších. Napísal niekoľko kníh, mám čulé kontakty aj so zahraničím.

Je zakladateľ občianskeho združenia Resoty a ubytovne pre bezdomovcov, ktorým vďaka dobrodincom a sponzorom pomáha aj vo vysokom veku. Má množstvo ocenení, medzi iným dostal aj pozvanie od amerického prezidenta Clintona na modlitbu s raňajkami.


 

Ticketportal.sk