Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2015, 09:16

Priznanie slávneho spisovateľa. Bol som agentom tajnej služby

Britský spisovateľ Frederick Forsyth bol vyše 20 rokov agentom britskej rozviedky MI6. Prezradil to vo svojej novej autobiografii The Outsider: My Life in Intrigue, informovala dnes spravodajská stanica BBC.

Forsyth (77), bývalý novinár, ktorý pracoval pre BBC aj agentúru Reuters, si získal uznanie svojimi realistickými špionážnymi románmi. Fanúšikovia ho dlhú dobu podozrievali z toho, že mal do činenia s britskými tajnými službami. Autor slávneho, sfilmovaného románu Šakal pre BBC uviedol, že ako agent začal, keď ho požiadali o informácie z občianskej vojny v Nigérii, ktorá prebehla v rokoch 1967-1970.

Navštívil ho spravodajský dôstojník a požiadal ho, aby povedal, "čo sa tam deje". Forsyth tak počas posledného roka vojny posielal z krajiny "správy pre médiá a ďalšie pre môjho nového priateľa". Tajná služba MI6, ako uviedol, chcela vedieť, či je pravda, že v konflikte zahynulo množstvo detí. "Ministerstvo zahraničných vecí popieralo, že tam umierajú deti a nadšene podporovalo diktatúru v Lagose. Napodiv to bola MI6, ktorá mala iný pohľad," uviedol Forsyth. Ako poznamenal, nevidel nič zlého na tom, aby potvrdil, že v Biafre "deti umierali ako muchy".

Zdôraznil, že za svoju prácu agenta nedostal nikdy peniaze. "Duch doby bol iný... Bola studená vojna... Ak vás niekto požiadal o láskavosť, bolo veľmi ťažké povedať nie," dodal spisovateľ.

Ticketportal.sk