Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2015, 13:48

50 odtieňov sivej pre mužov? Nahý nórsky zadok v horách

Dámy majú Päťdesiat odtieňov sivej, páni nórsky film Proti prírode. Snímka režiséra Giavera o hľadaní seba samého v drsnej nórskej krajine v pondelok začal v Česku putovný festival Severská filmová zima. U nás sa zatiaľ do kín nechystá.

Režisér Ole Giaver by mal dať svoju rodinu pozlátiť. Jeho manželka aj syn sa podujali hrať samých seba vo filme, kde tvorca v hlavnej úlohe od svojich blízkych uteká na sólovú horskú túru, aby si ujasnil svoje pochybnosti. Prednáša ich nahlas, na rovinu a bez obalu, čo filmu získalo popularitu, avšak nezaznie v nich nič iné ako obvyklá sebaľútosť nezrelého tridsiatnika trpiaceho syndrómom pristrihnutých krídel.

Hrdina má pocit, že sa v malom meste takpovediac zakopal, že mu hrozí stereotyp doma aj v práci, že už nikdy nič iné nezažije. Voľný tok myšlienok typu "ešte môžem začať úplne znova - nemal som ísť radšej na flám než do hôr?" tvorí síce zaujímavú, ale jednotvárnu metódu rozprávania, z ktorej sa splieta portrét rozorvaného človeka plného neurčitej túžby alebo "ješiťáka", ako chcete. Oporu púti tvoria jednak čisté prírodné scenérie, navodzujúce pocit prvého človeka po stvorení Zeme, jednak originálne míľniky - jeden z nich zdôvodňuje, prečo musí hrdina časť svojho výletu absolvovať od pása nadol úplne nahý.

Inak jeho cestu lemujú erotické fantázie, živé sny, fotografie rovnako osamelého synčeka, ku ktorému si stále hľadá dôvernejší vzťah, chata, v ktorej víkend trávia dve sestry - Môžem mať na sebe cestou zo sprchy len uterák? - a spleť úvah, smútkov, výčitiek. V demografickom hodnotení fanúšikov medzi tridsiatkou a štyridsiatkou stavajú muži film vyššie ako ženy. Ako inak: ubolený tatko, ktorý si stále potrebuje dokazovať, že má "telo ako Beckham", baví, ale neoslní.

Mirka Spáčilová, idnes.cz

Ticketportal.sk