Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2015, 17:18

Nervy raz môžu rupnúť naozaj každému. Dozviete sa v kine

Do našich kín ide dnes film Divoké historky - šesť šialených a zábavných poviedok argentínskeho režiséra Damiána Szifrona. Film, ktorý divákom ukáže, že "nervy raz môžu rupnúť naozaj každému", získal zatiaľ 19 ocenení a je nominovaný aj na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.Výnimočná čierna komédia z koprodukcie bratov Almodóvarovcov prináša témy ako katarzia, pomsta, deštrukcia, a tiež "rozkoš zo straty sebaovládania". Hrdinovia šiestich šialených príbehov nezvládajú drobné či väčšie pomsty, nespravodlivosti a krivdy. V rôznych situáciách sa dostávajú do bodu, kedy im dochádza trpezlivosť. Rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk a s ľudskou malosťou, byrokraciou či vypočítavosťou si to vybavia s intenzitou rozzúreného zvieraťa. "Západnú kapitalistickú spoločnosť často vnímam ako neviditeľnú klietku, ktorá ochromuje našu citlivosť a kriví medziľudské vzťahy. Divoké historky predstavujú skupinu ľudí, ktorí v takejto klietke žijú bez toho, aby si uvedomovali jej existenciu. No v momente, kedy by väčšina z nás problém potlačila alebo pretavila do depresie, sa títo ľudia rozbehnú na plné obrátky," vysvetľuje Damián Szifron. V jeho krutom, ale vtipnom filme sa stretli uznávaní herci, ktorí spolu doteraz na striebornom plátne spoločne neúčinkovali, herci z nezávislých filmov, alternatívneho divadla a televízie.
Celosvetovú premiéru mala snímka na festivale v Cannes 2014 a odvtedy zbiera ocenenia po celom svete. Patrí jej Cena divákov za európsky film z MFF San Sebastian, Cena divákov z MFF Sarajevo či Cena divákov a Cena pre najlepšiu herečku na festivale latinskoamerického filmu Biaritz. Najnovšie sa uchádza o sošku Oscara.

Damián Szifron (1975) sa narodil v Ramos Mejía v provincii Buenos Aires. Tam absolvoval štúdium na Universidad del Cine. V rokoch 2002-2003 produkoval, písal a režíroval dve série úspešného seriálu Los Simuladores. Medzinárodné práva kúpila spoločnosť Sony International a uviedla seriál v Mexiku, Chile, Rusku a Španielsku. V roku 2003 predstavil na festivale Mar del Plata svoj prvý film - čiernu komédiu Fondo del mar, ktorý dostal cenu Silver Ombú za najlepší latinskoamerický film, cenu FIPRESCI, zvláštne uznanie poroty na festivale v San Sebastiane, cenu kritikov na festivale latinskoamerických filmov v Toulouse a ďalšie ceny. V roku 2005 napísal a režíroval film Tiempo de Valientes - policajnú komédiu, ktorá si získala kritiku a stala sa diváckym hitom v Argentíne, v Španielsku a pozbierala niekoľko domácich a medzinárodných cien. V roku 2006 napísal a režíroval televízny seriál Hermanos & Detectives. V roku 2008 založil produkčnú spoločnosť Big Bang, ktorá vyvíja námety, formáty a scenáre.

Súvisiace články

Ticketportal.sk