Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2015, 11:16

Miro Žbirka vydal nový dvojalbum. Hosťujú na ňom slávni anglickí muzikanti

Miro je názov nového dvojalbumu, ktorý prichádza v týchto dňoch na pulty obchodov s hudobnými nosičmi. Na špeciálnom koncerte ho slovenský Paul McCartney predstavil vo štvrtok večer (15.10.) v legendárnom bratislavskom V-klube, kde Žbirka ako muzikant začínal. Dal si tak elegantný darček k blížiacim sa narodeninám. Do života ho uviedli hostia z Londýna Pete Brown, textár slávnej skupiny Cream Erica Claptona a producent albumu Rob Cass. Spolu s nimi prišiel aj Pearse MacIntyre, ktorý nahrával gitary pre jednotlivé songy.  Meky pojal večer ako rozprávanie s klipmi a pesničkami, fanúšikovia a priatelia si vypočuli celú story o prvom kontakte a nahrávaní albumu v štúdiu Abbey Road, s kapelou a s oboma hosťami zahrali skladby z novej platne Prišla z Londýna, Fair Play, All My Days, nechýbali už overené a obľúbené songy Hey Jude a Mám rád.

Dvojalbum Miro na etikete vydavateľstva Universal Music vznikal v slávnom londýnskom štúdiu Abbey Road pod producentským dohľadom Roba Cassa. Hosťuje na ňom viacero známych anglických muzikantov, medzi nimi hráč na klávesových nástrojoch Manfred Mann, zakladateľ a líder rovnomennej úspešnej skupiny druhej polovice 60. rokov.

Na dvoch diskoch ponúka celkom 23 songov. Na tom prvom je pätnásť piesní v angličtine, sú nimi Suddenly, All My Days, Following Rain, I'm With You, The Muse, Alive, Just You, Girl In The Middle, I've Got A Reason, Songs Made Out Of Love, Let Me Down Real Slow, What A Way To Go, That Thing Inside, Morning Sun, Evening Star a Fair Play. Druhý disk ponúkne piesne so slovenskými textami Voľný deň, Nádej (Iba ty), Live, Plán, Aká si príťažlivá, Prišla z Londýna, Fair Play a Vianočná (O prímerí).

Miroslav Žbirka predstavil nový album Miro. Snímka: TASR


Na slovenskú časť albumu napísal texty Miro Žbirka a dve z ôsmich skladieb otextoval jeho dlhoročný spolupracovník, básnik a textár Kamil Peteraj. Pilotná skladba nového albumu Prišla z Londýna znela z rádií už počas leta, dnes už rotuje v éteri druhý song s názvom Live, ku ktorému nakrútil speváka aj videoklip.

„Postupne som mal možnosť zvykať si na myšlienku, že točíme v Abbey Road. Ale úplne sa nedá zvyknúť nato. Rôzne súvislosti človeka prekvapujú. Keď som prišiel tu do V-klubu, tak som si v tej chvíli uvedomil, že som tu na pódiu stál prvýkrát so skupinou Modus, keď som mal 16 alebo 17 rokov. Vrátiť sa sem s takýmto koncertom je niečo, čo by ma vtedy asi ťažko napadlo. Je neuveriteľné, že ešte stále zažívam veci, ktoré ma prekvapujú a posúvajú ďalej,“ povedal po koncerte Miro Žbirka.


 
Muzikantskú dráhu začínal spevák, skladateľ a gitarista Miro Žbirka (*21.10.1952) už v 15-tich so skupinou Modus klub, potom to boli orchestre Vlada Hronca a Gustáva Offermana. V roku 1976 obnovili s Jankom Lehotským skupinu Modus a prišla prvá, úspešná štvorročná etapa. V júni 1977 vyhrali  Bratislavskú lýru so skladbou Úsmev. Ešte s Modusom nahral v roku 1980 Miro Žbirka aj prvú vlastnú platňu s názvom Doktor sen. S Lacom Lučeničom a Dušanom Hájekom založili skupinu Limit. Druhú LP platňu Sezónne lásky nahrával už s Limitom.Žbirka bol za éry Československa prvým slovenským zlatým slávikom za rok 1982. V júni 1983 vyhral Bratislavskú lýru so skladbou Nechodí. V 90. rokoch bol naďalej úspešný, dokladujú to albumy Samozrejmý svet z roku 1994 a v roku 1997 album Mekky. V októbri 2001 vydal úspešný Modrý album. Za roky 2002, 2004 a 2005 bol slovenským zlatým slávikom. V apríli 2011 vyšiel na DVD filmový dokument Empatia v obrazoch alebo Londýn očami Mira Žbirku. Symphonic album vydal 17. októbra 2011. K životnému jubileu – šesťdesiatke - vyšiel 15. októbra 2012 Miro Žbirka – Complete Box. Ten ponúka celkom 15 diskov, na ktorých sú štúdiové albumy, bonusové skladby a singel Made In Abbey Road s piesňami Love Shines a In The Sun.

Ticketportal.sk