Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2015, 07:55

Picassov obraz prekonal rekord. Je najdrahšie vydraženým na svete

Dielo Ženy z Alžíru (Les femmes d'Alger) španielskeho majstra Pabla Picassa vydražili v noci na dnes v New Yorku za rekordných 160 miliónov dolárov (asi 143 miliónov eur). Odhadovaná cena bola pritom 140 miliónov, jedenásťminútový dramatický súboj niekoľkých záujemcov dražiacich po telefóne však takzvanú kladivkovú cenu pri poslednom odklepnutí vyhnal až k výslednej cene. Nový majiteľ dražil po telefóne a jeho meno nie je známe.Nový rekord
Táto olejomaľba z roku 1955 sa tak stala v pondelok večer miestneho času po dražbe aukčnej siene Christie' s najdrahšie na aukcii vydraženým obrazom na svete. Cena za dielo sa po zarátaní poplatkov priblížila dokonca hranici 180 miliónov dolárov, informovala tlačová agentúra DPA.


 


Doteraz patril tento neoficiálny titul triptychu Francisa Bacona Tri štúdie Luciana Freuda (Three Studies of Lucian Freud), ktorý pred asi 18 mesiacmi našiel na aukcii rovnakého dražobného domu záujemcu za 142,4 milióna dolárov.

Picasso je "opäť" top
Najdrahšie vydražený obraz na svete a súčasne za najviac peňazí vydražené Picassovo dielo predstavuje pestrofarebnú kombináciu abstraktného a realistického výtvarného umenia o rozmeroch 1x1,5 metra a znázorňuje najmenej štyri bosonohé ženy.

Picasso v rokoch 1954 až 1955 vytvoril celkom 15 variácií inšpirovaných obrazom Eugena Delacroixa z roku 1834 a označil ich písmenami A až O. Verzia predaná v pondelok v New Yorku nesie označenie O, a je teda vyvrcholením celého cyklu. V popredí obrazu namaľovaného v jasných farbách stojí postava polonahej ženy, pre ktorú Picassovi stála modelom jeho múza a neskoršia manželka Jacqueline Roqueová. "Na trhu je momentálne neuveriteľný "smäd" po špičkových dielach renomovaných umelcov. Pablo Picasso je dnes vysoko uznávanou postavou v umeleckom svete a tento kúsok je v mnohých ohľadoch vyvrcholením jeho kariéry," povedal pre britský denník Telegraph Brooke Lampley, vedúci impresionistického a moderného umenia v Christie´s.


Snímky: Reuters

Olejomaľba pochádza zo zbierky medzičasom zosnulých Američanov Victora a Sally Ganzovcov, ktorí ho v roku 1956 kúpili priamo od Picassovho galeristu Daniela Kahnweilera, píše tlačová agentúra DPA. Kúpili všetky verzie a postupne ich predávali.

Podľa zástupcov Christie´s ide zrejme o najdôležitejší Picassov obraz z tých, ktoré sú v súkromných rukách. Predávajúci získal plátno v roku 1997 za 31,9 milióna dolárov, uviedla aukčná sieň.

Doteraz platný aukčný rekord za Picassovo dielo sa zrodil v roku 2010 a mal hodnotu 106,5 milióna dolárov, keď záujemca zaplatil túto čiastku za dielo Akt so zelenými listami a bustou. Dlho bol práve tento obraz španielskeho maliara svetovou jednotkou, čo sa týka dražieb. Teraz sa mu táto pozícia opäť vrátila.Jednotka mimo dražieb
Absolútne najdrahším predaným umeleckým dielom sveta je od februára dielo zobrazujúce dve tahitské ženy od Paula Gaugina z roku 1892, ktoré sa v súkromnom predaji predalo za takmer 300 miliónov dolárov, píše The Wall Street Journal.

Donedávna bolo najdrahšie dielo predané mimo aukcie plátno Paula Cézanna Hráči kariet, ktoré rodina katarského emira kúpila za viac ako 250 miliónov dolárov od súkromného zberateľa. Cena, ktorú Katar zaplatil, takmer dvakrát prevýšila hodnotu dlhodobého držiteľa predaného obrazu, plátna Jacksona Pollocka, ktoré za 140 miliónov dolárov zmenilo majiteľa v roku 2006. Medzitým sa však za 155 miliónov mimo aukcie predalo aj iné Picassovo dielo, La Rêve.

Rekord nastal aj medzi sochami
Na včerajšej aukcii sa však dražili aj sochy a nový rekord padol aj medzi nimi. Novou - vôbec najdrahšie vydraženou sochou sa stala meter a pol vysoká bronzová plastika Ukazujúci muž (na snímke dole), ktorú jeden z najslávnejších sochárov 20. storočia, Alberto Giacometti, prekonal predchádzajúci rekord iného vlastného diela. Socha Idúci muž I, ktorá sa predala v roku 2010 za 104,3 milióna dolárov, je teda teraz "až" druhým najvyššie vydraženým sochárskym dielom histórie.Celkovo sa na dražbe predali viac ako tri desiatky diel umenia nedávnej histórie za celkovú cenu 706 miliónov dolárov. Vysoké ceny sú podľa expertov určené dopytom po výnimočných dielach medzi zberateľmi aj záujmom o výnosné investície do umenia.